Materiał Partnera

Piaskowanie zębów jako sposób walki z kamieniem

Piaskowanie zębów jako sposób walki z kamieniem

Piaskowanie zębów to ważny element dbałości o higienę jamy ustnej. Zabieg ten pozwala na szybkie i skuteczne usunięcie kamienia nazębnego. Niestety jego regularne wykonywanie jest często bagatelizowane przez pacjentów. Warto przyjrzeć się nieco bliżej jak przebiega piaskowanie. W dzisiejszym artykule omówimy jego znaczenie oraz zalety, jakie może przynieść regularne piaskowanie zębów.

Przebieg piaskowania

Zabieg piaskowania jest wykonywany najczęściej przez stomatologa lub higienistkę stomatologiczną. Do tego celu używana jest tzw. piaskarka stomatologiczna. Z jej pomocą usuwane są płytki kamienia, które zalegają na powierzchni zębów. Dodatkowo usuwane są różnego rodzaju przebarwienia. Piaskarka generuje specjalny, wodno-powietrzny aerozol, który zawiera w sobie piasek dentystyczny. Charakteryzuje się on określoną grubością i wielkością. Piasek jest wyrzucany pod ciśnieniem, co pozwala na rozbicie kamienia nazębnego. Metoda ta różni się nieco od tradycyjnego skalingu, w trakcie którego kamień jest rozbijany za pomocą ultradźwięków. Podczas wykonywania zabiegu pacjent musi mieć założone specjalne okulary ochronne.

Po zakończeniu piaskowania zęby są dodatkowo oczyszczane za pomocą specjalnej pasty, gumki oraz szczotki. Na końcu stomatolog nakłada na powierzchnię zębów środek z fluorem. Jego zadaniem jest wzmocnienie wierzchniej warstwy szkliwa. W efekcie przeprowadzenia zabiegu zęby stają się jaśniejsze, a ich powierzchnia gładka.

Nadrzędnym celem piaskowania jest dotarcie do trudnodostępnych miejsc, których nie da się wyczyścić w trakcie codziennego szczotkowania zębów. Ponadto podczas zabiegu są usuwane liczne drobnoustroje gromadzące się w szczelinach między zębami. Stomatolodzy zalecają piaskowanie zębów szczególnie w przypadku osób, które noszą aparaty ortodontyczne. Zabieg jest wskazany także dla osób posiadających tzw. stłoczenie zębów. Piaskowanie zębów może być uzupełnieniem skalingu. Może też stanowić wstęp do zabiegu wybielania zębów.

Zalecenia po zabiegu

Po zakończonym zabiegu pacjent przez 3 godziny nie powinien spożywać pokarmów i napojów, które mogą przebarwić zęby (kawa, herbata, czerwone wino etc.). Niewskazane jest również palenie papierosów. Spożycie kwaśnych lub gazowanych napojów może zwiększyć nadwrażliwość zębów po zabiegu.

Przeciwskazaniem do wykonania zabiegu jest ciąża oraz alergia na składniki stosowanego preparatu. W przypadku stwierdzenia stanu zapalnego, ran lub owrzodzenia śluzówki jamy ustnej stomatolog również wstrzyma się z wykonaniem zabiegu.

Piaskowanie zębów pozwala zachować nie tylko piękny uśmiech, ale także oczyścić powierzchnię zębów z niebezpiecznych drobnoustrojów. Zabieg piaskowania należy do szeroko pojętej profilaktyki. Powinien być wykonywany, kiedy na powierzchni zębów pojawi się widoczny osad. Odwiedzając Indywidualną praktykę lekarską prowadzoną przez Małgorzatę Bartnik możecie liczyć na kompleksową diagnostykę oraz usługi stomatologiczne na najwyższym poziomie. Gabinet stomatologiczny działa na terenie Tczewa już od 2010 roku.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz