Artykuł sponsorowany

Pianka PUR – alternatywa dla styropianu i wełny mineralnej

Pianka PUR – alternatywa dla styropianu i wełny mineralnej

Pianka PUR coraz chętniej wykorzystywana jest przez inwestorów indywidualnych, biznesowych czy publicznych. Materiał ten gwarantuje bowiem wysokie parametry termoizolacyjne oraz hydrofobowe. Jest on dzisiaj bardziej ceniony od styropianu i wełny mineralnej. Zaletą pianki PUR jest przy tym proekologiczność, łatwość w nakładaniu, niska cena, a także uniwersalizm zastosowania.

Czy jest pianka PUR?

Pianka PUR to materiał poliuretanowy, który występuje w postaci zamknięto i otwartokomórkowej. Różnią się one swoją gęstością. W pierwszym typie wynosi ona maksymalnie do 60 kg/m3, a w drugim zaledwie 8-15 kg/m3. Pianka PUR jest zatem bardzo lekka. Jest to osiągane dzięki połączeniu wysokiego jakościowo polimeru – poliolu – z izocyjanianem. To właśnie te składniki zapewniają niebywałe parametry techniczne pianki PUR, która uznawana jest za jeden z najlepszych materiałów termoizolacyjnych.

Parametry techniczne pianki PUR

Pianka PUR ceniona jest przede wszystkim za swoją termoizolacyjność. Materiał ten pozwala wyeliminować niemalże wszystkie mostki termiczne, gwarantując niebywałą szczelność wnętrza. Przyczynia się to do znacznie obniżonych rachunków grzewczych. Oprócz tego pianka PUR jest hydrofobowa, odporna na wilgoć, rozwój grzybów i pleśni czy ataki insektów.

Dużą jej zaletą jest to, że jej struktura nie starzeje się tak, jak w przypadku styropianu. Materiał ten może zatem z powodzeniem zastąpić polistyren XPS. Podkreślić warto również stosunkowo niską cenę, prostotę w ocieplaniu metodą natryskową, a także bioneutralność. Pianka PUR jest proekologiczna i polecana alergikom/astmatykom.

Nakładanie pianki PUR – technika natryskowa

Piankę PUR nakłada się metodą natryskową. Używa się do tego specjalne wysokociśnieniowe agregaty. Sam proces zaś jest bardzo szybki w przeprowadzeniu, ale wymaga specjalistycznej wiedzy. Najlepiej docieplanie z wykorzystaniem pianki PUR zlecać zatem doświadczonym pracowniom remontowym takim jak WACŁAW.PRO. Takie firmy wiedzą, jak stworzyć skuteczną i trwałą membranę zabezpieczającą PUR w wersji monolitycznej. Dobrze zaplanowana praca nie wymaga bowiem konieczności późniejszego docinania piany po jej zastygnięciu. Pianka PUR dostosowuje się idealnie do kształtu wypełnianej powierzchni. Przechowywana jest zaś w specjalnych aerozolach.

Zastosowanie pianki PUR

Zastosowanie pianki PUR jest bardzo szerokie. Stosować ją można w budownictwie gospodarczym, przemysłowym, komercyjnym, publicznym oraz oczywiście mieszkalnym. Świetnie nadaje się do dociepleń zewnętrznych. Częściej wykorzystuje się ją jednak we wnętrzach. Szczególnie znalazła swoje zastosowanie przy adaptacji poddaszy i stropów. To wtedy dociera ona nawet w trudnodostępne miejsca, niwelując wszystkie mostki techniczne. Obudowywana jest zaś płytami kartonowo gipsowymi. Pianka PUR pozwala przy tym pokrywać kable, przewody oraz inne elementy instalacji. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz