Artykuł sponsorowany

Pellet drzewny – wydajny i ekologiczny materiał opałowy

Pellet drzewny – wydajny i ekologiczny materiał opałowy

Ze względu na dbałość o środowisko naturalne, wiele krajów wprowadziło zakaz stosowania węgla jako materiału opałowego. Być może za jakiś czas dotyczyć będzie to również Polski, dlatego już teraz warto zainteresować się właściwościami innych materiałów opałowych. Najtańszym dostępnym na rynku zamiennikiem węgla jest pellet drzewny. Co więcej, atrakcyjna cena to nie jedyna zaleta tego opału. Sprawdź, dlaczego warto go wybrać.

Czym jest pellet?

Pellet to wydajny, ekologiczny oraz wygodny materiał opałowy. Nazywany jest również biopaliwem. Ze względu na swoje doskonałe właściwości energetyczne zaliczany jest do najbardziej efektywnych i czystych źródeł energii. Dostępny jest w formie granulatu ze sprasowanych trocin drzewnych, a w jego procesie produkcyjnym nie używa się sztucznych substancji wiążących. Jest to wysoce kaloryczne źródło ciepła, charakteryzujące się niskim wskaźnikiem generowania czystego popiołu. Z powodu swoich licznych zalet zyskał popularność nie tylko w Europie, ale i na całym świecie jako doskonały materiał do  ogrzewania domów i innych obiektów budowlanych.

Produkcja pelletu – jak powstaje ekologiczny opał?

Produkcją pelletu zajmują się firmy z branży drzewnej. Jest to paliwo stałe pozyskiwane z odpadów drzewnych, roślin uprawnych oraz odpadów i produktów ubocznych rolnictwa, co sprawia, że materiał ten jest naturalny i ekologiczny.

Pellet drzewny uzyskuje się poprzez sprasowywanie trocin, powstałych podczas prac tartacznych. Masę drzewną przeciska się przez matrycę posiadającą otwory, w rezultacie otrzymując uformowane granulki o średnicy około 6-8 mm. Tarcie, zachodzące podczas tego procesu powoduje, że pellet znacznie się rozgrzewa, osiągając temperatury nawet do 70 °C. Z tego powodu dlatego po opuszczeniu prasy, materiał ten schładzany jest w specjalnej chłodnicy.

Pellet produkowany może być z różnych gatunków drewna – zarówno iglastych, jak i liściastych, a produkt końcowy różni się od siebie gęstością nasypową i ciepłem spalania – wyższe wartości osiąga pellet produkowany z twardego drewna, jednak sam proces produkcyjny jest również trudniejszy.

Zalety stosowania pelletu do ogrzewania pomieszczeń

Pellet jako materiał opałowy stanowi aktualnie najlepsze rozwiązanie dostępne na rynku. Nie tylko jest materiałem ekologicznym, o niskim wskaźniku generowania pyłu, co w czasach wysokiej świadomości ekologicznej i dbania o środowisko jest niekwestionowaną zaletą, ale również posiada wiele licznych zalet związanych z jego właściwościami energetycznymi.

Jest to opał wysokokaloryczny – jego wartość opałowa to od około 17.5 MJ/kg dla pelletu z trocin drzew iglastych do nawet ponad 19 MJ/kg dla pelletu z trocin drzew liściastych. Co więcej, wymieniając stary piec na zautomatyzowany kocioł na biomasę, nadający się np. do spalania pelletu zyskujesz wygodę – opał ten będzie dozowany automatycznie, jak i oszczędność, ponieważ urządzenie to dostosowuje proces spalania do temperatury otoczenia, co czyni pellet niezwykle ekonomicznym rozwiązaniem.

Sam materiał opałowy zakupić można w atrakcyjnych cenach, a w ofercie niektórych producentów - przykład Eco-polmar znajdziesz także możliwość transportu zakupionego materiału do dowolnie wybranego przez Ciebie miejsca. Warto wspomnieć także fakt, że pellet jest opałem wygodnym w magazynowaniu.

Biomasa, jaką jest pellet, znalazła także inne zastosowania, ze względu na swoje właściwości. Ze względu na fakt, że jest to materiał naturalny, pellet jest doskonałym substytutem kociego żwirku o przyjemnym, drzewnym zapachu.

Opracowanie:
Kruszewo 66
tel. 515 846 145
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz