Materiał Partnera

Pellet, czyli ekologiczne rozwiązanie dla pieców na paliwo stałe

Pellet, czyli ekologiczne rozwiązanie dla pieców na paliwo stałe

W dzisiejszym świecie coraz większy nacisk kładziemy na ekologiczne rozwiązania i to we wszystkich możliwych aspektach życia. Za zanieczyszczenie powietrza w miastach odpowiedzialne w znacznym stopniu są piece na paliwo stałe używane przez osoby prywatne. W piecach na paliwo stałe zazwyczaj spalany jest węgiel kamienny, który generuje stosunkowo duże zanieczyszczenie. Sposobem na ograniczenie zanieczyszczeń podczas palenia w piecu jest zastosowanie pelletu.

Czym jest pellet?

Najpopularniejszym paliwem stałym jest węgiel kamienny, ale na rynku możemy znaleźć ekologiczne alternatywy. Przykładem paliwa stałego, którego spalanie generuje stosunkowo małą ilość zanieczyszczeń jest pellet, czyli paliwo stałe w postaci granulatu, które posiada bardzo dobre własności energetyczne i kaloryczne. Wartość opałowa pelletu zależy od surowców z jakich został wyprodukowany. Dużą zaletą pelletu jest niewielki i regularny rozmiar granulatu, co pozwala na pełną automatyzację uzupełniania pieca, zarówno przy pomocy podajnika ślimakowego, jak i przenośnika taśmowego. Ten rodzaj paliwa cieszy się coraz większą popularnością, dlatego sposób produkcji pelletu jest stale ulepszany.

Jak produkuje się ekologiczne paliwo stałe?

Do produkcji pelletu wykorzystuje się różnego rodzaju biomasę np. trociny z drzew iglastych lub liściastych. Umożliwia to wytworzenie wysokiej jakości paliwa stałego z różnego rodzaju odpadów tartacznych, co pozwala zmniejszyć ilość śmieci generowanych przy obróbce drewna. Przy produkcji pelletu nie wykorzystuje się żadnych dodatków spajających w postaci substancji chemicznych.  Finalny produkt pod postacią granulatu o stałej średnicy (6 mm lub 8 mm), jest paliwem o znakomitych właściwościach kalorycznych i jednocześnie jest materiałem w 100% naturalnym i ekologicznym. Wyprodukowanie pelletu wymaga zastosowania odpowiednich maszyn, a sam proces polega na przepychaniu przez matryce z otworami rozdrobnionego materiału pod znacznym ciśnieniem. Pellet jest paliwem chętnie wykorzystywanym w piecach indywidualnych,  gdyż charakteryzuje się niską wilgotnością (co ułatwia składowanie) oraz generuje małą ilość popiołu przy spalaniu.

Kto zajmuje się produkcją i sprzedażą pelletu?

Chcąc zakupić ekologiczne paliwo stałe, jakim jest pellet, znajdziemy propozycje różnych producentów. Warto korzystać z oferty takich firm jak, przedsiębiorstwo Adex, które specjalizują się w produkcji pelletu z takich surowców, jak trociny z drzew iglastych oraz trociny z drzew liściastych. U tego rodzaju producentów zaopatrują się zarówno gospodarstwa domowe, jak i szkoły, instytucje oraz zakłady produkcyjne. Warto korzystać z oferty renomowanych firm, dzięki czemu zyskamy pewność, że zakupiony pellet jest w pełni naturalny i nie zawiera żadnych dodatków chemicznych.

Opracowanie:
Bielawa, Wojska Polskiego 3
tel. 74 833 32 69
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz