Materiał Partnera

Peeling – kiedy i dlaczego warto?

Peeling – kiedy i dlaczego warto?
Peeling to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych i kosmetycznych. Nie należy go pomijać, jeżeli zależy nam na zdrowej, gładkiej i promiennej cerze. Można go wykonywać różnymi metodami. Warto znaleźć tę, którą Twoja skóra toleruje najlepiej. Peeling możesz wykonać w domowym zaciszu albo w gabinecie kosmetycznym. Kiedy i dlaczego warto to robić?

Na czym polega peeling i w jakim celu się go wykonuje?

Naskórek, czyli cienka wierzchnia warstwa skóry, stale się odnawia. Komórki naskórka obumierają i złuszczają się, a ich miejsce zajmują kolejne. Proces ten może przebiegać w różnym tempie w zależności od indywidualnych uwarunkowań oraz tego, jak postępujemy ze swoją skórą.

Obumarły niezłuszczony jeszcze naskórek może przyczyniać się jednak do zapychania porów, sprzyja rozwojowi bakterii i zanieczyszczeń, a te wywołują nieestetyczne zmiany skórne, takie jak wągry i pryszcze. Sprawia on także, że cera jest poszarzała i pozbawiona blasku.

Aby wesprzeć naturalne procesy odnowy skóry, oczyścić ją z pozostałości martwego naskórka i przyspieszyć jego regenerację, wykonuje się peeling, czyli złuszczanie. Można to robić metodami mechanicznymi, chemicznymi lub fizycznymi. Dobór sposobu oraz częstotliwości peelingu powinny zależeć od typu skóry. Na przykład osoby z cerą wrażliwą mogą doznać podrażnień podczas peelingu mechanicznego (przy użyciu ściernych drobinek). Niektóre typy cery domagają się złuszczania naskórka raz w tygodniu, a inne nawet do trzech razy w tygodniu. Aby poznać odpowiedź na pytanie, w jaki sposób i jak często przeprowadzać peeling, warto skonsultować się ze specjalistą, np. w Instytucie Medycyny Estetycznej Camea.

Kiedy warto wykonać peeling?

Znaczenie ma nie tylko częstotliwość peelingu, ale też czas, w którym go wykonujemy. Może on bowiem podnieść skuteczność innych zabiegów albo przeciwnie – zaszkodzić.

Złuszczanie naskórka jest dobrym pomysłem przed nakładaniem kremu, maseczki czy balsamu. Aktywne składniki będą miały ułatwione zadanie, łatwiej wnikną w skórę i zadziałają lepiej. Peeling ciała warto wykonać także przed depilacją – obniży to jej bolesność, a skóra będzie wyjątkowo gładka! Nie należy jednak odwracać kolejności – peeling po depilacji może skutkować znacznym podrażnieniem. Nieodpowiednią porą na peeling jest także chwila przed kąpielą słoneczną. Skóra pozbawiona warstwy martwego naskórka będzie bardziej podatna na poparzenia.

Z peelingiem powinny być ostrożne osoby, na których skórze są zmiany trądzikowe albo wysypka. Niewłaściwą metodą może zaognić problemy. Nie warto jednak zupełnie rezygnować z peelingu, bo dobrze przeprowadzony może tylko pomóc! Warto skorzystać z profesjonalnych usług peelingu chemicznego albo fizycznego.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz