Materiał Partnera

Pasja ogrodnictwa – jaką ścieżkę edukacji obrać, aby móc dobrze zarabiać na swoim hobby?

Pasja ogrodnictwa – jaką ścieżkę edukacji obrać, aby móc dobrze zarabiać na swoim hobby?

Choć praca ogrodnika nie zawsze jest łatwa i niekiedy wiąże się ze sporym wysiłkiem fizycznym, wiele osób ją uwielbia. Będą pasjonatem uprawiania i pielęgnacji roślin, często ograniczamy się tylko i wyłącznie do własnych ogródków. Warto wiedzieć, że wykształcenie ogrodnicze może stanowić również główne źródło dochodu. W jaki sposób można to osiągnąć?

Dobre technikum ogrodnicze

Dla osób, które nie wiążą swojej przyszłości ze studiowaniem wystarczy ukończenie szkoły branżowej. Nigdy jednak nie wiadomo, co przyniesie los, dlatego warto mimo wszystko wybrać technikum, które daje możliwość dalszej edukacji. Obie opcje są dostępne w Centrum Edukacji Ogrodniczej w Szczecinie. Prócz profilu ogrodniczego, szkoła oferuje również technika architektury krajobrazu, przygotowującego do prestiżowych studiów architektonicznych.  Ukończenie szkoły średniej jest podstawowym krokiem do rozpoczęcia dobrze płatnej kariery ogrodniczej.

Studiować czy nie studiować?

Wyższe wykształcenie daje zawsze możliwość awansów i tym samym wyższego wynagrodzenia. Zdecydowanie najbardziej dochodowym zawodem związanym z ogrodnictwem jest architekt krajobrazu. By nim zostać niestety nie unikniemy uczelni, gdyż podstawowe kursy nie wystarczą. Studia mogą pominąć osoby, które chcą rozpocząć własną działalność ogrodniczą i zatrudniać odpowiednio wykwalifikowanych pracowników, lecz jak wiadomo – im wyższe wyksztalcenie, tym bardziej profesjonalnie wygląda się w oczach potencjalnych klientów.

Praktyka czyni mistrza

Chcąc zostać profesjonalistą trzeba jak najwięcej trenować. Nie wystarczy odklepać obowiązkowych praktyk w szkole i na studiach. Im więcej doświadczenia zdobędzie się przed rozpoczęciem pracy lub działalności, tym większe zainteresowanie klientów można wzbudzić. Dodatkowym atutem zwiększającym szansę na wysoki dochód są również szkolenia i kursy tj. kurs florystyczny czy szkolenie w zakresie pielęgnacji unikatowych gatunków roślin.

Ile zarabiają ogrodnicy?

W zależności od stopnia wyksztalcenia, zatrudnienia można szukać w wielu placówkach i firmach ogrodniczych. Zwykły ogrodnik fizyczny, pracujący wyłącznie jako osoba zajmująca się pielęgnacją ogrodu może zarobić od 1500-2500zł. Natomiast średnie wynagrodzenie architekta krajobrazu to od 3000zł wzwyż. Ogrodnicy fizyczni są jednak często zatrudniani za granicą (zwłaszcza w Holandii i Niemczech), gdzie zarobki mieszą się w przedziale od kilku do kilkunastu tysięcy złotych netto.

Opracowanie:
Szczecin, Batalionów Chłopskich 115
tel. 91 461 23 79
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz