Materiał Partnera

Parkiety drewniane – układanie i pielęgnacja

Parkiety drewniane – układanie i pielęgnacja

Podłoga jest jednym z najważniejszych pod względem estetycznym i funkcjonalnym elementów wykończenia wnętrz. O ile nieciekawe ściany można szybko pomalować lub zmyć, wymiana podłogi wiąże się z dużymi kosztami i gruntownym remontem domu, a przecież jest ona narażona na intensywne użytkowanie.

Piękno klasycznego drewna na podłodze

Parkiet to najpiękniejszy, najbardziej ekologiczny i przyjazny rodzaj podłogi, nawiązujący do tradycji, a zarazem zdobiący pomieszczenie i trwały na lata. Naturalne drewno jest zdrowe, dźwiękochłonne, doskonale oddycha i zapewnia izolację termiczną. Niestety podłogi z naturalnego drewna są drogie i wymagają umiejętności układania. Tradycyjne parkiety układa się z małych, specjalnie przygotowanych deseczek, montując je na tzw. pióro i wpust. Ułożenie parkietu wymaga wprawy – zwłaszcza, jeśli zaplanuje się ciekawy i powtarzalny wzór – dlatego musi on być konstruowany przez fachowca.

Parkiet z prawdziwego zdarzenia może być wykonany na różne sposoby. Tradycyjnie są to deseczki o podłużnych kształtach układane w jodełkę lub cegiełkę albo wymiarowe kwadraty montowane w kratę. Można łączyć ze sobą dwa rodzaje drewna o różnych odcieniach, tworząc dodatkowy efekt dekoracyjny. W dużych pomieszczeniach, salonach, salach konferencyjnych, świetlicach – tam, gdzie podłoga nie jest przykrywana wykładziną – pięknie zaprezentuje się parkietowa mozaika. Może ona stanowić rodzaj kompozycji otwartej, składającej się z szeregu powtarzalnych wzorów, albo tworzyć jeden centralny motyw – rozetę, wzór roślinny czy geometryczny.

Idealny parkiet po latach

O parkiecie można mówić zarówno w kontekście jego wyglądu, jak i w odniesieniu do właściwości użytkowych. Spośród wielu różnych odmian podłóg właśnie ta charakteryzuje się największą liczbą pozytywnych cech, a chociaż powszechnie uważa się ją za mniej wytrzymałą to jest to jedynie stereotyp. Najlepszą obroną parkietów będzie z pewnością wizyta w jakimkolwiek zabytkowym obiekcie, gdzie drewniane podłogi przetrwały stulecia, wciąż jeszcze ciesząc oczy swoim pięknem. Niewątpliwą zaletą drewnianych parkietów jest to, że nawet po wielu latach użytkowania można doprowadzić je do pierwotnej postaci za pomocą cyklinowania. Wskazane jest też odpowiednie zabezpieczenie parkietu okresowo odnawianą warstwą lakieru.

Budując własny dom czy wykańczając wnętrza mieszkania deweloperskiego z pewnością warto zainwestować w parkiet, bowiem taka inwestycja zaprocentuje nie tylko komfortem wnętrza, ale też żywotnością, której nie dorównają żadne panele, wykładziny dywanowe czy PCV. Jeśli chcemy mieć piękną podłogę niezbędny jest specjalista. Zakład Usług Remontowych Gradziński Grzegorz to firma specjalizująca się nie tylko w układaniu podłóg, ale oferująca także usługi cyklinowania lub lakierowania parkietu po latach użytkowania, aby przywrócić mu nienaganny wygląd. Układanie parkietu jest żmudne, ale jeśli weźmie się pod uwagę, że odpowiednio zabezpieczona drewniana podłoga będzie tak samo piękna za sto lat, to warto pokusić się o taką inwestycję. 

Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz