Materiał Partnera

Parametry techniczne artykułów ściernych i polerujących

Parametry techniczne artykułów ściernych i polerujących

Materiały ścierne i polerujące wykorzystywane są dzisiaj przy obróbce wszystkich typów materiałów – drewna, tworzyw sztucznych oraz metali nieżelaznych/stalowych. Zakupywane są one hurtowo przez duże ośrodki przemysłowe z takich branż jak kolejowa, stoczniowa, energetyczna, czy motoryzacyjna, a także przez pracownie meblarskie oraz firmy remontowo-budowlane. Tak szerokie zastosowanie tego rodzaju asortymentu powoduje, że stale są one ulepszane.

Podział materiałów ze względu na gatunek

Materiały ścierne dostępne na rynku można podzielić na dwa gatunki. Pierwszy z nich to ściernice naturalne, do których zalicza się diament, szmergiel, korund, kwarc i krzemień. Drugi gatunek wypełniają materiały sztuczne, wśród których nie może zabraknąć elektrokorundu zwykłego lub szklanego, diamentu sztucznego, węgliku boru, borazonu, a także węgliku krzemu. Do między innym te surowce są wykorzystywane do produkcji wysokich jakościowo produktów polerujących i ściernych, które są wykorzystywane dzisiaj niemalże w każdej branży produkcyjnej, a także w każdym domu. Zalicza się do nich różnego rodzaju pilniki, papiery ścierne, siatki ścierne, klocki ścierne, tarcze wachlarzowe, gąbki, płótna ścierne, pasty ścierne, piły diamentowe, czy innego rodzaju ściernice. Warto wiedzieć, że mają one zarówno zastosowanie manualne/ręczne, jak i automatyczne, będąc komponentami różnego rodzaju elektronarzędzi. Olbrzymi wkład w rozwój materiałów ściernych mają zaś takie firmy jak Hurtownia art. ściernych i technicznych Adro – można tam kupić również lakiery do parkietów, czy kleje do podłóg drewnianych.

Ściernica twarda i miękka

Ściernica, czyli tak zwana powierzchnia ścierna jest dzisiaj wykonywana najczęściej w dwóch gatunkach: ściernica twarda oraz miękka. Są one produkowana na bazie wiązania ziaren materiałów ściernych z tworzywem podłożowym, które musi wykazywać określone dla danego produktu własności – np. elastyczność dla płótna ściernego i twardość strukturalna dla tarcz. Łączenie surowca ściernego z „podstawą” zapewniają tak zwane spoiwa, które dzisiaj występują w kilka podstawowych odmianach. Należą do nich substancje magnezytowe, silikatowe, bakelitowe, gumowe oraz szelakowe. To one determinują między innymi, czy zostaną użyte, jako spoiwo do ściernic twardych czy miękkich artykułów ściernych. Jest to bardzo ważne, ponieważ każdy z tych gatunków ma swoje inne zastosowanie: ściernice twarde – szlifowanie zgrubne i profilowe; ściernice miękkie – szlifowanie dużych powierzchni i tych wymagających wydzielania niskiego poziomu ciepła.

Opracowanie:
Tczew, Chopina 12 lok. 13
tel. 58 531 24 53
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz