Artykuł sponsorowany

Panorama zębów – co to takiego i kiedy trzeba je wykonać?

Panorama zębów – co to takiego i kiedy trzeba je wykonać?

Diagnostyka obrazowa jest nieocenionym źródłem wiedzy na temat tego, co na ogół jest ukryte przed ludzkim wzrokiem. Panorama zębów stanowi nieodłączny element kompleksowego leczenia zębów. Pomaga spojrzeć holistycznie na stan uzębienia, dlatego stomatolodzy często zalecają wykonanie zdjęcia pan tomograficznego przed rozpoczęciem leczenia. Podpowiadamy jak wygląda prześwietlenie zębów oraz czy jest bezpieczne dla zdrowia.

Zdjęcie panoramiczne zębów – jak przebiega?

Prześwietlenia zębów wykonuje się na kilka sposobów, a wśród RTG punktowego oraz cefalogramu, zdjęcie panoramiczne jest najdokładniejsze i najszersze. Swoim zasięgiem obejmuje całą szczękę wraz z górnym ora dolnym rzędem zębów. Takie szerokie spektrum ujęte na zdjęciu panoramicznym pozwala dentyście ocenić stan zębów, dużo dokładniej niż w przypadku oględzin gołym okiem. RTG stomatologiczne wykonane pantomografem pozwala otrzymać dokładny obraz zębów oraz kości szczęki, żuchwy i stawów skroniowo-żuchwowych, jak również zatok szczękowych. Dzięki temu lekarz stomatolog może ustalić przyczynę problemu oraz wdrożyć odpowiednie leczenie zębów.

Panoramę zębów uzyskuje się poprzez prześwietlenie głowy pacjenta w specjalnym aparacie zwanym pantomografem. Przed wykonaniem zdjęcia RTG trzeba zdjąć biżuterię oraz inne metalowe elementy z okolic głowy, a na korpus nakładany jest specjalny kaftan ochronny. Prześwietlenie wykonuje się na stojąco, trzymając głowę pod aparatem, trzymając w ustach końcówkę stabilizująca zgryz w odpowiedniej pozycji. Podczas wykonywania zdjęcia pacjent musi stać nieruchomo, trzeba też powstrzymać się od przełykania śliny.

Kiedy trzeba wykonać RTG zębów?

Prześwietlenie zębów może być wykonane w momencie, kiedy istnieje ku temu wyraźna przesłanka zdrowotna. Najczęściej RTG zębów zleca lekarz stomatolog, protetyk lub ortodonta, kiedy do poprawnej diagnozy potrzebne są dokładniejsze dane. Tak, więc panoramiczne zdjęcie RTG będzie potrzebne, kiedy:

  • pojawi się ból zęba o niejasnym pochodzeniu,
  • próchnica zębów weszła w fazę zaawansowaną,
  • wystąpiła choroba przyzębia,
  • planowana jest ekstrakcja zęba,
  • ząb kwalifikuje się do leczenia kanałowego,
  • mamy problemy z ósemkami.

Zdjęcie RTG warto wykonać też u dzieci, które ukończyły 5 lat w celu skontrolowania wzrostu zębów mlecznych. Zdjęcie panoramiczne będzie nieodzowne również, kiedy planujemy uzupełnić braki w uzębieniu, czyli przed wszczepieniem implantu zęba lub przed wykonaniem protezy ruchomej lub mostu. Pantomogram wykuje się również w urazach mechanicznych szczęki, a także przed niektórymi zabiegami chirurgicznymi, aby wykluczyć obecności ognisk zapalnych w zębach. Jak widać, pomoc fachowców z miejsc takich jak Pracownia Rentgenodiagnostyki Stomatologicznej w Poznaniu jest konieczne w wielu sytuacjach związanych z leczeniem zębów.

RTG zębowe, a ciąża

Pomimo, że w dzisiejszych czasach wykonanie zdjęcia rentgenowskiego jest uznawane za bezpieczne dla zdrowia, kobiety w ciąży powinny unikać przebywania w pracowni RTG. Jednak tylko w początkowej fazie ciąży, a mianowicie między 3. a 8 tygodniem ciąży ryzyko napromieniowania płodu może faktyczne mu zaszkodzić. W tym czasie kształtują się wszystkie kluczowe organy. Dlatego też wiele pracowni RTG zaleca swoim pacjentkom wykonywanie prześwietleń w I połowie cyklu, gdyż zdarza się, że kobiety nawet nie wiedzą o ciąży, a w ten sposób ryzyko przypadkowego napromieniania płodu jest znikome. Przyszła mama może iść na zdjęcie RTG zębów w ostatnim trymestrze ciąży bez powodów do zmartwień.

Tak naprawdę ciąża jest jedynym przeciwwskazaniem do wykonywania zdjęć RTG, nie tylko stomatologicznych, ale w ogóle. Poza tym każdy zdrowy człowiek może spokojnie wybrać się na zdjęcie panoramiczne zębów, nie martwiąc się przy tym o wpływ promieniowania na organizm. Nowoczesne maszyny do RTG zębów emitują średnio o 80% mniej promieni Roentgena, niż kiedyś. Dawka, którą przyjmuje pacjent jest porównywalna z tą, którą odbiera pasażer samolotu na linii Los Angeles – Nowy Jork, także nie ma się czego obawiać. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz