Panele ścienne – czy to dobry pomysł na aranżację wnętrza?

Panele ścienne – czy to dobry pomysł na aranżację wnętrza?

Panele ścienne kojarzą ci się z kiczowatą boazerią rodem z PRL? Nic bardziej mylnego! Obecnie dekoracyjne panele ścienne to prosty sposób na odświeżenie wyglądu salonu, sypialni i każdego innego pomieszczenia domowego. Możemy nimi wyłożyć całe ściany, sufit albo jedynie ich fragmenty. Zastanawiasz się, czy panele sprawdzą się w każdym wnętrzu? Chcesz wiedzieć, jak je zamontować? Przeczytaj nasz poradnik.

Strony www Strony www

Panele ścienne = boazeria rodem z PRL?

Panele ścienne kojarzą ci się z kiczowatą boazerią rodem z PRL? Nic bardziej mylnego! Obecnie na rynku dostępne są inne, lżejsze i ciekawsze wzory paneli. Dekoracyjne panele ścienne są tworzone z naturalnych surowców roślinnych i mineralnych o różnych wielkościach, wzorach i fakturach. Najczęściej są to kwadratowe lub prostokątne płyty z powtarzającym się motywem, które można układać w poziomie lub w pionie.

W nowoczesnych wnętrzach odchodzi się także od aranżowania panelami całego pomieszczenia. Teraz powszechnym trendem jest dekorowanie wyłącznie jednej ściany lub jej fragmentu: najczęściej pasa poziomego lub pionowego. Taka dekoracja może całkowicie odmienić charakter twojego wnętrza. Przeczytaj, na jakie rodzaje paneli ściennych możesz się zdecydować.

Rodzaje paneli sciennych

Obecnie na rynku dostępnbych jest wiele rodzajów paneli. Które z nich są najciekawsze?

  • Panele ścienne 3D - są to zazwyczaj cienkie płytki gipsowe, wzmacniane włóknem szklanym lub tworzone na bazie prasowanych włókien kokosowo-palmowych. Ich motywy dekoracyjne mogą mieć bardzo różnorodne formy i być efektowną dekoracją wszelkiego rodzaju pomieszczeń.
  • Panele szklane - powstają poprzez wielowarstwowe laminowanie szklanej tafli w piecu próżniowym przy wysokiej temperaturze. Ich wzór oraz rozmiar może być dowolny. Preferowane są jednak duże powierzchnie, aby ograniczyć liczbę cięć i łączeń. Montaż paneli szklanych jest prosty i szybki.
  • Panele scienne drewniane - wykonane z naturalnych materiałów, niekiedy dodatkowo zdobione wyrzeźbionymi wzorami. Wyglądają bardzo atrakcyjnie w jasnych wnętrzach. Alternatywą dla paneli drewnianych są płyty drewnopodobne, które imitują prawdziwe drewno.
  • Tapicerowane panele ścienne - idealne do sypialni, salonów i gabinetów. Uwagę przyciągają szczególnie te pikowane, które nadają wnętrzu ciepłego klimatu. Zazwyczaj panele tapicerowane posiadają miejsce na kontakty i kinkiety. Umieszcza się je na ścianach, przy których znajduje się łóżko lub kanapa.

Wady i zalety paneli ściennych. Czy warto się na nie zdecydować?

Jakie są zalety paneli ściennych?

  • Łatwość i szybkość montażu
  • Duża różnorodność wzorów
  • Możliwość zastosowania paneli zamiast tynku
  • Wytrzymałość i bezpieczeństwo (panele są niepalne, nietoksyczne, w większości przepuszczają powietrze)
  • Można przyklejać je do różnych powierzchni, np. ścian, sufitów, powierzchni z drewna lub płyt
  • Umożliwiają szybką metamorfozę pomieszczenia
  • Mogą służyć jako ścianki działowe, ulatwiając subtelną zmianę układu wnętrza.

Należy jednak pamiętać, że panele ścienne słabo znoszą wilgoć, dlatego nie należy ich montować np. w łazience. Wymagają one również do klejenia możliwie jak najbardziej równej powierzchni.

Jak położyć panele ścienne?

Przed przystąpieniem do montażu paneli, należy przygotować odpowiedni stelaż z łat. Pamiętaj, że jego wygląd zależy od tego, w jakim układzie mają być zamontowane panele. Jeśli będą one montowane pionowo, łaty muszą być zamontowane w poziomie, z kolei gdy panele będą w poziomie, łaty należy zamocować w pionie. 

Gdy konstrukcja z łat jest gotowa, można przystąpić do montowania paneli, pamiętając o ich wcześniejszym przycięciu. Do listwy znajdującej się mniej więcej w połowie ściany należy zamocować uchwyt początkowy, który pozwoli na zamontowanie pierwszego panelu w odległości 1,5 cm od ściany. Następnie płaską krawędź panela wsuwa się w uchwyt początkowy, natomiast krawędź z rowkiem montuje uchwytem jednostronnym. Jeśli panel leży idealnie, na listwie wzdłuż niego zaznacza się miejsca montażu kolejnych uchwytów początkowych.

Następnie zdejmujemy panel i przybijamy uchwyty gwoździkami. Gdy pierwszy panel będzie już na swoim miejscu, można rozpocząć mocowanie kolejnych. We wpust pierwszego elementu wsuwa się pióro kolejnego, a od strony jego wpustu mocuje uchwyty jednostronne. Podobnie należy postąpić z pozostałymi panelami.

Po zakończeniu montażu paneli, pozostaje nam jedynie zamaskować ich widoczne i nieestetyczne łączenia w narożnikach i przy styku z podłogą i ścianami.

Opracowanie:
Aleksandra
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz