Materiał Partnera

Palety – niezastąpione w transporcie samochodowym. Co warto o nich wiedzieć?

Palety – niezastąpione w transporcie samochodowym. Co warto o nich wiedzieć?

Dzięki paletom załadunek i rozładunek towaru trwa znacznie krócej. Pozwalają one na bezpieczne i wygodne przewożenie wielu różnych produktów. Można ich używać wielokrotnie, a kiedy okażą się już niezdatne do transportu, da się je przerobić na oryginalne meble ogrodowe. Co warto wiedzieć o paletach? Jakie są ich typy? Od kiedy są tak popularne w branży logistyki?

Od podstaw

Paleta to po prostu przenośna platforma, którą stosuje się do składowania i przewożenia towarów. Najczęściej spotkać można palety drewniane. Wymiary palet są ustandaryzowane i zazwyczaj wynoszą 100 na 120 cm albo 80 na 120 cm. Dzięki jednolitym wymiarom łatwiej dopasować palety do pojazdów, którymi są przewożone. Pozwala to też na wygodne ułożenie obok siebie ładunków od różnych firm w jednym transporcie albo w magazynie. Wymiary palet pozwalają na wygodne przewożenie ich wózkami widłowymi. Można dzięki nim układać także jedną paletę na drugą. Dzisiaj większość magazynów buduje się z myślą, by dopasować ich rozmiar do standardowych wymiarów palet – to pozwala na najlepsze wykorzystanie przestrzeni.

Europaleta – co to znaczy?

Najpopularniejszy w Europie typ palet nazywa się europaletami. Rozpoznamy je po umieszczonym z boku charakterystycznym napisie EUR. Europalety powstały w 1950 roku w Szwecji. Stworzył je koncern BT Industries – wynalazek miał stać się uniwersalną paletą dopasowaną do wszystkich istniejących wówczas rozmiarów wózków widłowych. Pomysł się sprawdził, bo europalety stosowane są powszechnie do dziś – a przecież od momentu ich wynalezienia minęło już grubo ponad pół wieku.

Wielokrotnego użytku

Zaletą palet jest to, że można ich używać wielokrotnie. Na rynku znajdziemy zarówno palety nowe, jak i używane – te drugie cieszą się sporą popularnością, bo są po prostu tańsze.

– W naszej ofercie znajdują się palety drewniane nowe, typu epal oraz przemysłowe, drewniane skrzynie i nadstawki paletowe, wykonywane z drewna iglastego oraz liściastego. W ofercie mamy też specjalnie sortowane palety używane. To ekonomiczne oraz pro-ekologiczne rozwiązanie - informuje przedstawiciel firmy Solmar. Palety nowe i używane. Do produkcji palet EURO firma potrzebuje specjalnej licencji EPAL. Palety drewniane można też z powodzeniem naprawiać – to, że mamy do czynienia z paletą, która została odnowiona poznamy po gwoździu z symbolem EPAL. Po takiej naprawie paleta może nam służyć tak dobrze, jak nowa – odpowiednia naprawa pozwala na dalsze przewożenie na paletach ciężkich ładunków.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz