Materiał Partnera

Paleta drewniana – (nie) zwykły przedmiot o wielu twarzach.

Paleta drewniana – (nie) zwykły przedmiot o wielu twarzach.

Transport towarów, logistyka, magazynowanie to podstawowe branże, w których palety drewniane stanowią niezbędny element. Dziś trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie wielu dziedzin gospodarki bez tego, wydawać by się mogło zwykłego, ale jakże potrzebnego przedmiotu. Ustandaryzowane wymiary i solidna konstrukcja sprawiają, że chociaż ich historia rozpoczęła się w czasach II wojny światowej, nic nie wskazuje na to, aby ich kariera miała się szybko skończyć.

Paleta palecie nierówna

Stworzone zostały przede wszystkim w związku z narastającą potrzebą optymalnego wykorzystania przestrzeni magazynowej i załadunkowej. Palety - to w uproszczeniu, drewniane podesty, choć oczywiście spotyka się także plastikowe lub aluminiowe, które służą do transportowania większej ilości towarów. Zbudowane są one w taki sposób, aby można je było łatwo podnosić za pomocą wózków widłowych. Warto jednak pamiętać, że w chwili obecnej na rynku dostępna jest szeroka oferta palet, które jednak różnią się od siebie. Podstawowym i najczęściej spotykanym produktem są tak zwane palety Euro, zwane także czterowejściowymi, posiadającymi wejścia na widły z czterech stron. Charakteryzują się one dokładnie określonymi cechami jakościowymi takimi jak: wymiary zewnętrzne, wymiary poszczególnych elementów, odpowiednie znakowanie i zabezpieczenia. Ich popularność wynika właśnie z faktu, że spełniają europejskie normy bezpieczeństwa, które są potwierdzone certyfikatami producentów. W Europie najczęściej wykorzystuje się nośniki w rozmiarze 1200 x 800 mm, których waga wynosi od 20 do 25 kilogramów, natomiast maksymalna ładowność sięga 1500 kg. Paleta tego typu zbudowana jest z suchego drewna (zazwyczaj iglastego), a na jej lewym roku umieszcza się symbol EPAL, z kolei na prawym symbol EUR. Centralna noga zwykle oznaczona jest kodem producenta. Niekiedy także stosuje się tzw. palety zamknięte (GKN – dominujące w Wielkiej Brytanii) lub typu Stringer (GMA, CPC), na których przewożone są towary z Ameryki Północnej, Afryki lub Azji.

Używane nie znaczy gorsze

Palety drewniane to najczęściej produkt wielokrotnego użytku, a co za tym idzie na rynku pojawiło się wiele firm, takich jak Edjan Jan Przetacki oferujących skup i sprzedaż palet używanych. Firmy tego typu oprócz nowych produktów oferują swoim klientom towar, który nie odbiega jakością od nowych i jest chętnie kupowany ze względu na niższe koszty. Na dodatek używane palety różnią się stopniem jakości, dzięki czemu każdy może dobrać odpowiednie wersje do swoich możliwości finansowych, oczekiwań i potrzeb.

Drugie życie palet

Jak już pisaliśmy palety przemysłowe, a szczególnie palety euro, mają ustandaryzowane wymiary, co ułatwia tworzenie z nich segmentów oraz dopasowanie ich do siebie. Te i inne ich właściwości sprawiły, że coraz większa grupa osób dostrzega ich potencjał, jako bazy do stworzenia niepowtarzalnych mebli, stolików, wieszaków, kwietników i wielu innych elementów wyposażenia naszych domów mieszkań lub ogrodów. Dysponując niewielką wiedzą oaz podstawowymi narzędziami możemy wykonać z nich wiele wspaniałych oraz trwałych konstrukcji.

Palety drewniane to z jednej strony doskonały i uniwersalny produkt, bez którego nie sposób wyobrazić sobie prawidłowego funkcjonowania transportu oraz szeroko pojętej logistyki, a z drugiej wspaniały materiał, który wywarł ogromny wpływ na dekorację wnętrz.

Opracowanie:
Marki, mjr. Billa 2
tel. 696 099 424
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz