Artykuł sponsorowany

Ozonowanie pomieszczeń, czyli dezynfekcja bez chemii

Ozonowanie pomieszczeń, czyli dezynfekcja bez chemii

Dezynfekcja pomieszczeń użyteczności publicznej jest stałym elementem wpisanym w utrzymanie tych budynków w dobrym stanie. Ozonowanie jest popularnym zabiegiem dezynfekcyjnym, który wykonywany jest najczęściej w szpitalach czy halach przemysłowych, jednak coraz częściej korzystają z tego rozwiązania również osoby prywatne we własnych domach. Czym jest ozonowanie i dlaczego jest skuteczne?

Ozonowanie – na czym dokładnie polega ten zabieg?

Powietrze po burzy zawsze charakterystycznie pachnie – to właśnie ozon, który powstaje podczas wyładowań elektrycznych. Ozon jest odmianą tlenu, a dokładnie rzecz biorąc jego trójcząsteczkową wersją. W dodatku jest pierwiastkiem alotropowym, czyli występującym w różnych stanach skupienia, może wiec być gazem, cieczą lub gazem. Ozon występuje naturalnie w przyrodzie i można go znaleźć w atmosferze, gdzie pełni ważną funkcję filtra dla promieni UV.

 Z uwagi na swoje antyseptyczne właściwości, ozon stał się popularnym środkiem do odkażania różnego rodzaju powierzchni, a także do uzdatniania wody. Ozonowanie jest tak skuteczne, gdyż ozon wchodzi bezpośrednio w reakcję ze związkami organicznymi i dosłownie je niszczy. Działanie bakteriobójcze jest skuteczniejsze średnio o 50 razy od działania chloru. Ozonowanie pomieszczeń pozwala, więc odkazić je bez użycia szkodliwych środków chemicznych, dzięki czemu jest bezpieczny dla środowiska i nie tworzy problematycznych odpadków.

Ozon jest gazem drażniącym, więc stosowanie go do odkażania pomieszczeń musi być wykonywane w specjalnych skafandrach ochronnych i przez osoby wykwalifikowane. Najlepiej więc zlecić to zadanie specom z DDD-pomoc. Zatrucie ozonem uszkadza błony w organizmie – kaszel, senność i bóle głowy są jednymi z pierwszych objawów zatrucia się gazem.

Jakie pomieszczenia warto poddać ozonowaniu?

Dezynfekcja przy pomocy ozonu stosowana jest w budynkach, które wymagają szczególnej uwagi oraz troski z racji ich przeznaczenia. Tak więc wszędzie tam, gdzie przewija się duża ilość ludzi, powinno dokonywać się regularnego odkażania ozonem. Szpitale, przychodnie, magazyny, hale produkcyjne, szatnie, a nawet biura są potencjalnym środowiskiem, w którym mogą zadomowić się niechciani i niewidzialni lokatorzy – wirusy, bakterie, grzyby i pasożyty. O ich szkodliwości dla zdrowia publicznego niejedno zostało już powiedziane, a w dobie pandemii koronawirusa jest to wręcz oczywiste. Ozonowanie to wyjątkowo skuteczny sposób walki z wszelkimi patogennymi drobnoustrojami.

Ozonowanie można przeprowadzić również we własnym mieszkaniu, dzięki której pozbędziemy się niechcianych związków organicznych, których nie da się w zupełności usunąć nawet regularnych sprzątaniem. Dezynfekcja mieszkań oraz domków jednorodzinnych przy pomocy ozonu to dobry sposób na walkę z alergenami powodującym problemy z górnymi drogami oddechowymi. Miłym skutkiem ubocznym ozonowania pomieszczeń jest odświeżenie powietrza oraz neutralizacja brzydkich zapachów.

Kto zajmuje się ozonowaniem pomieszczeń?

Dezynfekcja, to jeden z trzech filarów firm zajmujących się zwalczaniem szkodników oraz mikroorganizmów. Ozonowanie również znajduje się na liście usług oferowanych przez fachowców od odkażania, jak DDD-pomoc. Specjaliści z gdańskiej firmy regularnie przeprowadzają ozonowanie obiektów szpitalnych, przedszkoli, hoteli oraz lokali prywatnych na terenie całego Pomorza. Poza tym oferują również: zwalczanie owadów, odszczurzanie, osuszanie zalanych pomieszczeń. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz