Artykuł sponsorowany

Ozonowanie pomieszczeń – cel zabiegu oraz jego skuteczność

Ozonowanie pomieszczeń – cel zabiegu oraz jego skuteczność

Ozonowanie to nowoczesna metoda dezynfekowania pomieszczeń, która świetnie radzi sobie z bakteriami, wirusami oraz grzybami. Ozon, czyli trójatomowa cząsteczka tlenu radzi sobie nawet z wirusem COVID-19, a dodatkową jego zaletą jest fakt usuwania przykrych zapachów. Ozonowanie znalazło dzięki temu bardzo szerokie zastosowanie i chętnie usługa taka zamawiana jest przez szpitale, szkoły, hotele, a także przez właścicieli domów i mieszkań.

Czym jest ozonowanie?

Ozonowanie to nowoczesna metoda dezynfekcji pomieszczeń bez konieczności użycia chemii. Zabieg jest prowadzony z wykorzystaniem ozonu o wysokim stężeniu, który jest swoistym czynnikiem biobójczym oraz sterylizacyjnym. Gaz ten posiada takie właściwości przede wszystkim dzięki zjawisku utleniania. To właśnie w ten sposób ścianki komórkowe mikroorganizmów – wirusów, pleśni, grzybów, bakterii – ulegają rozkładowi, neutralizując zagrożenie.

Aby jednak ozonowanie było skuteczne, należy wykorzystać gaz o stężeniu 1 g ozonu na 10 metrów sześciennych. Taka dawka wymaga stosowania specjalnych środków ochronnych dla ludzi oraz zwierząt. Mimo tego ozon jest oficjalnie uznawany przez Ministerstwo Zdrowia za ekologiczny oraz naturalny środek odkażający o wysokiej skuteczności i braku inwazyjności.

Jak wygląda proces ozonowania?

Proces ozonowania rozpoczyna się od analizy zagrożeń. Pracownia dezynfekcyjna – polecany jest zespół CENTRUS z Lublina – określa ilość potrzebnego ozonu, a także czas, w którym powinien być on w pomieszczeniu rozpylany. W kolejnym etapie istotne jest dokładne wyizolowanie wnętrz poddawanemu zabiegowi tak, by zabezpieczyć zdrowie człowieka oraz zwierząt. Rekomenduje się również wynieść na zewnątrz rośliny.

Samo ozonowanie przebiega zaś przy użyciu specjalnych generatorów ozonu lub niekiedy gaz rozpylany jest specjalnymi parownicami. Sama dezynfekcje trwa kilkadziesiąt minut, a pomieszczenia są przywracane do użytku po około 2 godzinach od zabiegu. Ciekawostką jest to, że ozonowanie jest 50 razy skuteczniejsze i 3000 razy szybsze od działania chloru. Nic dziwnego, że dzisiaj w dobie pandemii COVID-19 ozon jest szczególnie chętnie stosowany.

Zastosowanie ozonowania

Ozonowanie świetnie sprawdza się zarówno w mniejszych mieszkaniach, jak i w dużych obiektach publicznych czy komercyjnych. Firmy usług DDD wykorzystują zatem ozon do dezynfekcji lokali mieszkalnych, szkół, szpitali, sklepów, biurowców, hoteli czy restauracji. Środek sterylizacyjny dociera wtedy do każdego zakamarka pomieszczeń, skutecznie odkażając nie tylko samo powietrze, ale także przedmioty. Ozonowanie wnętrz pomaga w dezynfekowaniu glazury, biurek, mebli, kanap, drzwi oraz innego wyposażenia wnętrz.

Ponadto ozon świetnie przeciwdziała nieprzyjemnym zapachom i to bez konieczności użycia chemii. To między innymi dlatego zabieg z jego wykorzystaniem jest popularny przy sprzątaniu mieszkań po zmarłych czy przy chęci wyeliminowania z pomieszczenia przykrego zapachu wilgoci.

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz