Owocne spotkanie w biurze projektowym. Jak się przygotować?

Owocne spotkanie w biurze projektowym. Jak się przygotować?

Podjęcie decyzji o budowie domu jest jedną z najważniejszych w życiu. Dlatego warto już na etapie planowania dobrze się do takiego zamiaru przygotować. Jedną z pierwszych decyzji związanych z budową będzie wybór projektu domu. Przed wizytą w biurze projektowym dowiedz się czego oczekiwać i przygotuj się w odpowiedni sposób.

Lista oczekiwań

Nie warto w tej kwestii polegać na przeświadczeniu, że projektant sam będzie wiedział, czego od niego oczekujemy. Warto więc w miarę precyzyjnie określić, co jest naszym priorytetem, jakie są nasze preferencje dotyczące przyszłej inwestycji. Na podstawie takich konkretów łatwiej będzie dojść do porozumienia, a współpraca przebiegać będzie owocnie i sprawnie.

 

Jeżeli jesteśmy już posiadaczami działki, na której ma stanąć dom, warto ją odwiedzić z architektem. Dzięki temu będzie on miał wyobrażenie o okolicznej zabudowie, a także możliwościach usytuowania budynku oraz zaprojektowania aranżacji terenu wokół domu.

 

Warto również w czasie pierwszej wizyty przedstawić listę swoich oczekiwań dotyczących takich kwestii jak liczba kondygnacji, pokoi oraz innych pomieszczeń użytkowych. Jeśli przykładowo w domu ma być również gabinet, w którym będą przyjmowani interesanci, taka informacja będzie dla architekta niezwykle istotna. Dobrze jest również odpowiedzieć sobie na pytanie ile osób, również w dłuższej perspektywie czasu, ma zamieszkać w domu. Zawsze należy uwzględnić plany dotyczące powiększenia rodziny. Z kolei w sytuacji, gdy ma z nami zamieszkać starszy członek rodziny dobrze jest pomyśleć zawczasu o pewnych udogodnieniach dla niego.

Jakie biuro projektowe?

Kwestiami kluczowymi przy wyborze biura projektowego są stosowne uprawnienia. Drugą sprawą, na którą warto zwrócić uwagę, jest dotychczasowe doświadczenie biura. Dobrze zapytać o wykonane projekty, obejrzeć zdjęcia czy prospekty informacyjne z przykładowymi projektami realizowanymi przez biuro. Dzięki temu uzyskamy wiedzę o zakresie działalności firmy, a niejako przy okazji będziemy mogli zorientować się, czy stylistyka, którą preferuje biuro, jest zgodna z naszymi oczekiwaniami.

 

Dobrym rozwiązaniem jest również zasięgnięcie opinii poprzednich klientów biura. Takie informacje można znaleźć na forach internetowych. Nieoceniona w takich sprawach może być pomoc przyjaciół lub znajomych. Warto więc dowiedzieć się, czy ktoś z nich korzystał z pomocy danego biura projektowego i zapytać o doświadczenia z tym związane. Dzięki temu będziemy mieli informacje o tym, czy pracownicy solidnie wywiązują się ze swoich zobowiązań, czy nie zdarzały się opóźnienia w realizacji zleceń lub jak układała się ta współpraca.

 

Odpowiednie przygotowanie do pierwszej wizyty w biurze projektowym znacznie ułatwi nawiązanie owocnej współpracy. Poza tym jasno sprecyzowane oczekiwania dotyczące domu przyspieszą realizację projektu.

Opracowanie:
Anna
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (3)
4.3
Komentarze (1)
Dodaj komentarz
MAX K.
MAX K.
25.10.2017
Pomocne informacje, szkoda, że dopiero teraz je czytam, bo na jednej firmie projektowej się zawidołem... Ale trafiłem ostatecznie na studio projektowe RAMA RAMA z Gorzowa (projektują w całej Polsce) i dzięki ich wiedzy wybrnęli w sytuacji.

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży