Artykuł sponsorowany

Oszczędne budownictwo, czyli o domach pasywnych słów kilka

Oszczędne budownictwo, czyli o domach pasywnych słów kilka

W naszym społeczeństwie z roku na rok wzrasta świadomość ekologiczna. Dokonujemy coraz bardziej świadomych wyborów. Korzystamy z wielorazowych toreb na zakupach, segregujemy odpady czy ograniczamy zużycie plastiku. Dzięki rozwojowi technologii możemy podejmować ekologiczne decyzje nawet podczas budowy domu, wybierając budownictwo pasywne. Czym są domy pasywne? Odpowiadamy w naszym artykule.

Dom pasywny, czyli jaki?

Dom pasywny to budynek, w którym odpowiednio dobrane rozwiązania technologiczne znacząco minimalizują jego zapotrzebowanie na energię. Oznacza to, że zużywa się w nim bardzo mało energii do ogrzewania samego domu, działania wszelkich urządzeń elektrycznych czy ogrzewania wody. Średnie zapotrzebowanie energii na ogrzewanie domu pasywnego wynosi poniżej 15 kWh/m2(na rok). To dużo czy mało? Porównując do standardowego domu, wybudowanego bez zastosowania rozwiązań ekologicznych i zużywającego rocznie do 120 kWh, to ośmiokrotnie mniej.

Skąd zatem bierze się ciepło w takim domu? Z pasywnych źródeł, czyli z energii słonecznej, urządzeń elektrycznych czy odzysku ciepła z wentylacji. Projektowaniem domów pasywnych zajmują się profesjonalne pracownie architektoniczne, do których należy m.in. Pracownia architektoniczna Karola Wegnera. Architekci dbają o to, aby projekty domów pasywnych posiadały odpowiedni kształt - najczęściej zwartej bryły – i były odpowiednio położone, tak aby do każdego pomieszczenia wpadało światło słoneczne oraz aby były dobrze zaizolowane, gdyż dom pasywny musi być szczelny.

Zalety domu pasywnego

Pierwszą i zarazem największą zaletą domu pasywnego jest jego energooszczędność. Mniejsza ilość zużywanej energii mocno przekłada się na roczne koszty utrzymania gospodarstwa domowego. Chcąc wybudować dom pasywny, musimy liczyć się z tym, że koszty budowy będą większe niż w przypadku budowy domu tradycyjnego. Jednak pieniądze zaoszczędzone na energii cieplnej na przestrzeni lat rekompensują tę różnicę.

Życie w domu pasywnym ma znacznie wyższy komfort. Przemyślany system wentylacji, gwarantujący stały przepływ powietrza, wpływa znacząco na jego jakość. Również sposób izolacji domu ma znaczenie w kontekście komfortu życia codziennego, gdyż oprócz utrzymywania stałej temperatury powoduje także dobre wyciszenie całego budynku.

Projekt domu pasywnego powinien być szczegółowo przemyślany i stworzony z największą starannością. Materiały użyte do budowy takiego domu są zazwyczaj najwyższej możliwej jakości. Takie podejście wpływa na trwałość obiektu oraz ogranicza występowanie wad na poziomie konstrukcyjnym, co przekłada się na oszczędność pieniędzy wydawanych w przypadku nagłej awarii.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz