Materiał Partnera

Oświetlenie zewnętrzne i wewnętrzne – jak dostosować oświetlenie do każdego pomieszczenia w domu?

Oświetlenie zewnętrzne i wewnętrzne – jak dostosować oświetlenie do każdego pomieszczenia w domu?

Odpowiednie oświetlenie daje pozytywne wrażenie wizualne oraz chroni nasze oczy. Nie powinno być ani za ostre, ani za słabe – w zależności od przeznaczenia danych pomieszczeń. W tym celu dostosować trzeba nie tylko umiejscowienie lamp i żyrandoli, ale również moc oraz rodzaj żarówek. Na co zwracać uwagę i jakie światło powinno być w poszczególnych pokojach?

Oświetlenie salonu

Salon jest zwykle najczęściej uczęszczanym miejscem w każdym domu. Odbywają się w nim spotkania towarzyskie czy też rodzinny relaks. Oświetlenie powinno nie być zbyt jaskrawe, gdyż długotrwałe intensywne światło męczy oczy. Najlepszym rozwiązaniem będzie jeden centralny żyrandol wyposażony w żarówkę LED lub klasyczną o mocy ok. 60W. Co więcej, jeśli w pomieszczeniu zdarza się np. czytać książki, przydatna będzie długa, stojąca lampa z możliwością regulacji kąta padania promieni.

Oświetlenie kuchni

W kuchni oświetlenie powinno umożliwiać swobodne przygotowywanie posiłków. Zwykle żyrandol główny znajduje się za plecami osoby stojącej przy blacie, dlatego najlepiej jest założyć dodatkowe światło LED w formie żarówek punktowych, założonych tuż nad blatami. Należy pamiętać, aby posiadały one osobny włącznik niż lampa główna, gdyż pozwoli to zaoszczędzić energię, w zależności od aktualnych potrzeb.

Oświetlenie łazienki

Łazienka jest miejscem, w którym zazwyczaj nie spędza się wiele czasu, dlatego wystarczy znikome światło centralne o wartości 40W. Warto jednak zaopatrzyć się w chociaż niewielkie żarówki LED w okolicy lustra lub toaletki, przy której wykonuje się takie czynności, jak np. makijaż.

Oświetlenie pokoju

Pokoje powinny być oświetlone w taki sam sposób jak salon. Najważniejszym elementem oświetlenia pokoi dziecięcych, młodzieżowych oraz biur jest lampka na biurko. Na rynku są dostępne specjalne lampy, które pozwalają modyfikować barwę oraz intensywność oświetlenia w zależności od czynności, które wykonujemy.

Oświetlenie zewnętrzne

Ważnym elementem oświetlenia jest również to, które montujemy na zewnątrz domu. Prócz mało intensywnej lampy w okolicy drzwi wejściowych, dobrym pomysłem będzie lampa halogenowa wyposażona w czujnik ruchu. Halogeny powinny być rozstawione w taki sposób, aby dokładnie oświetlać podwórko. Nie tylko ułatwia to poruszanie się, ale również ma wartość antywłamaniową. Wszystkie potrzebne żarówki i materiały przydatne podczas instalacji można znaleźć w profesjonalnym sklepie ELEKTRON.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz