Artykuł sponsorowany

Oświetlenie i oznaczenie dróg ewakuacyjnych

Oświetlenie i oznaczenie dróg ewakuacyjnych

Drogi ewakuacyjne muszą być odpowiednio oznakowane, a obowiązek dbania o ich stan spoczywa na właścicielu i zarządcy budynku. W takich miejscach konieczne jest również zastosowanie odpowiedniego oświetlenia, które pozwala na znalezienie wyjścia nawet w sytuacji, gdy w pomieszczeniu jest ciemno lub znajduje się w nim gęsty dym. Jakie elementy świetlne stosuje się w przypadku dróg ewakuacyjnych?

Oznaczenia dróg ewakuacyjnych

Drogi ewakuacyjne w miejscach pracy i obiektach użyteczności publicznej muszą być oznaczone w konkretny sposób. Taki zabieg ma za zadanie zapewnić osobom znajdującym się w budynku skuteczną ucieczkę w razie zagrożenia. Istnieje wiele znaków stosowanych w na drogach ewakuacyjnych, które przedstawiają zarówno punkty zbiórki, jak i lokalizację urządzeń gaśniczych oraz trasę do wyjścia ewakuacyjnego.

Znaki ewakuacyjne są wykonywane w taki sposób, by były widoczne nawet w ciemności i gęstym dymie. Istnieją dwa rodzaje takich oznaczeń, które świecą pod wpływem różnych czynników. Są to następujące typy:

  • podświetlane,
  • fotoluminescencyjne.

Znaki podświetlane są stosowane w miejscach, w których materiał fotoluminescencyjny nie mógłby się naładować. Drugi typ jest natomiast wykorzystywany tam, gdzie w ciągu dnia świeci słońce lub znajdują się inne źródła oświetlenia.

Rozmieszczenie znaków ewakuacyjnych

Znaki ewakuacyjne muszą być dobrze widoczne w każdych warunkach. Z tego powodu tak ważne jest ich odpowiednie rozmieszczenie. Oprócz zachowania konkretnych odległości zarządca budynku musi dokładnie zaplanować lokalizację poszczególnych typów znaków. W przestrzeniach, gdzie dostęp promieni słonecznych jest dość ograniczony, konieczne jest użycie modeli podświetlanych. W jasno oświetlonych przestrzeniach dobrze sprawdzą się wersje fotoluminescencyjne, które ładują się same.

– Istnieją specjalne normy warunkujące oznaczenie i sam wygląd dróg ewakuacyjnych. Zaniedbanie tej kwestii może wiązać się z karami i narażać osoby przebywające w budynku na niebezpieczeństwo w razie pożaru lub innych zdarzeń tego typu – mówi specjalista z firmy Akint dystrybuującej znaki i oświetlenie dróg ewakuacyjnych.


Poszczególne znaki ewakuacyjne określają różne punkty. Mogą one wskazywać drogę do wyjścia, lokalizację gaśnic oraz pomieszczeń z łatwopalnymi przedmiotami, trasę dla niepełnosprawnych, miejsce zbiórki, telefony alarmowe czy położenie defibrylatora. Czasami informują one także o niebezpiecznym nachyleniu terenu, schodach lub pojedynczych progach, które mogą stanowić zagrożenie podczas ucieczki.


Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz