Artykuł sponsorowany

Osuszanie terenu pod budowę. Kiedy należy je wykonać?

Osuszanie terenu pod budowę. Kiedy należy je wykonać?

Bezproblemowa eksploatacja budynku w przyszłości wymaga od inwestora sprawdzenia, czy teren budowlany reprezentuje odpowiednie warunki wodne, pozwalające na rozpoczęcie jakichkolwiek prac. Najczęściej pomóc nam w tym może doświadczony geolog, który zbada teren, doradzi także ewentualne osuszenie terenu pod budowę i zaprojektuje dedykowane do danych warunków rozwiązania.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Projektanci domów i geodeci, zanim rozpoczniemy jakiekolwiek działania na placu budowy, zalecają, aby skorzystać z usług geotechnika lub geologa. Często reagujemy na to niechętnie, bowiem wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Okazuje się jednak, że tak naprawdę możemy więcej zaoszczędzić, gdyż ewentualne problemy będą wymagać od nas na przykład niespodziewanego zastosowania mocniejszych fundamentów, a także droższych materiałów zabezpieczających przed przeciekaniem. Warto tego uniknąć zanim pojawią się ewentualne problemy i skorzystać z tego typu usług. Zazwyczaj koszt zatrudnienia specjalisty w tej dziedzinie, w zależności od lokalizacji na mapie Polski, wyniesie od 500 do 1500 zł.

Elementy drenażu

W przypadku problemu z poziomem wód gruntowych, które grozi zalaniem na przykład piwnicy, konieczne może okazać się osuszenie terenu i wykonanie drenażu opaskowego. Takie działanie zlecane jest zewnętrznej firmie, która za pomocą specjalistycznych narzędzi tworzy system okalających rur. Ich celem będzie właśnie pochłanianie nadmiaru wody, która następnie zostanie odprowadzona do specjalnych studzienek. Dodatkowo zaleca się, aby drenaż nie był położony w zbyt bliskiej odległości od domu. Jak wskazują specjaliści,  odległość ta powinna wynosić przynajmniej od 0,5 do 1m, gdyż inaczej możemy borykać się z wilgotnieniem ścian, a także kłopotami z zachowaniem stabilności gruntów.

Problem z wodą opadową

Często w późniejszym czasie, inwestorzy zaczynają także zauważać problemy z zatrzymującą się na terenie nieruchomości wodą opadową. W tym przypadku jednym z rozwiązań może okazać się stworzenie chłonnej studni, albo rozsączających skrzyń, skąd woda będzie wędrować do rowów lub kanalizacji. Ostatecznie w kwestii odpowiedniego rozwiązania powinniśmy skonsultować ze specjalistyczną firmą oraz geotechnikiem, który doradzi nam optymalne rozwiązania.

Samą realizacją wykopów powinny zająć się doświadczone i fachowe przedsiębiorstwa takie jak Przedsiębiorstwo Usługowe „Jaga” z Zabrza, działające przede wszystkim na południu Polski. Świadczy ono usługi z zakresu prac ziemnych, realizowania kanalizacji oraz wykonywania nawierzchni na terenie budowli mieszkalnych. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz