Artykuł sponsorowany

Osuszanie pomieszczeń przy użyciu osuszaczy powietrza

Osuszanie pomieszczeń przy użyciu osuszaczy powietrza

Osuszanie pomieszczeń może odbywać się wieloma metodami. W przypadku kapilarnego podnoszenia się wody gruntowej polecana jest iniekcja. W sytuacji pojawienia się wilgoci technologicznej lub tej związanej z nieszczelną hydroizolacją elewacji warto wybrać opcję osuszania specjalnymi osuszaczami powietrza. Można wypożyczyć je od specjalistycznych pracowni lub też zlecić im usługę, która zostanie wykonana po przeprowadzeniu ważnej ekspertyzy technicznej.

Kiedy zastosować osuszacze powietrza?

Osuszacze powietrza mają różne zastosowanie i występują w wersjach dedykowanych do prac domowych, budowlanych lub też przemysłowych. Zbyt wysoka wilgotność powietrza jest problemem, który nęka wielu właścicieli mieszkań w blokach z wielkiej płyty czy w kamienicach. Wilgoć zaś nie tylko nieprzyjemnie pachnie, ale doprowadza do rozwoju niebezpiecznej pleśni i grzybów. Mikroklimat wnętrz jest zatem bardzo zaburzony. Osoby z astmą, alergią, seniorzy oraz dzieci szczególnie narażone są wtedy na infekcje spojówek, oraz dolnych i górnych dróg oddechowych. Osuszacze powietrza są zatem bardzo polecane do walki z wilgocią w budynkach mieszkalnych. Można je także wykorzystać w hotelach, restauracjach, sklepach czy magazynach.

Nie tylko jednak technologia ta ma zastosowanie w budynkach już istniejących oraz eksploatowanych. Osuszacze powietrza dedykowane dla budownictwa pomagają usuwać wilgoć technologiczną. Jest nią nagromadzona woda w ścianach, wylewkach, tynkach i innych konstrukcjach stawianego obiektu np. domu jednorodzinnego. Ona zaś nie tylko wpływa na obniżenie jakości budynku, ale także uniemożliwia szybkie prowadzenie etapów wykańczania wnętrz. Osuszanie kondensacyjne jest zatem błyskawicznym procesem, dzięki któremu znacznie skrócone zostaną zbędne przestoje w pracach.

Jak działa osuszacza kondensacyjny?

Na rynku spotkać można się z osuszaczami absorpcyjnymi oraz znacznie wydajniejszymi kondensacyjnymi. To je przy pracach dla klientów indywidualnych, biznesowych czy publicznych wykorzystuje firma INWEST GRUNT. Sprzęty te pozwalają zbierać wilgoć z powietrza przez schładzanie go poniżej punktu rosy, co powoduje skraplanie wilgoci (kondensację). Głównymi elementami osuszacza są przy tym: sprężarka, wentylator, element rozprężny oraz wymienniki ciepła. Nowsze sprzęty posiadają również specjalne panele i mierniki.

Dla danego problemu, budynku, jego warunków technicznych oraz źródła wilgoci można dobierać inne rodzaje osuszaczy – najlepsze firmy gwarantują również ich wypożyczanie. Zawsze zwracać należy uwagę na parametry użytkowe urządzenia. Zalicza się do nich:

  • wydajność – definiuje się ją w litrach na dobę,
  • przepływ powietrza – im większy przepływ powietrza tym urządzenie będzie miało większą wydajność,
  • zużycie prądu – domowe osuszacze kondensacyjne mają moc od 0,28 kW do 0,39 kW, sprzęty budowlane mogą zaś mieć moc nawet do 1,6 kW przy pracy ciągłej,
  • pojemność zbiornika na wodę – do zastosowań domowych wystarczy sprzęt ze zbiornikiem do 5 litrów, urządzenia dedykowane dla budownictwa często mają większe konstrukcje.

Przy wypożyczaniu osuszacza zawsze trzeba weryfikować podane powyżej parametry użytkowe. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz