Materiał Partnera

Osuszanie budynków - na czym to polega?

Osuszanie budynków - na czym to polega?

Wilgoć, która pojawia się na zewnętrznych oraz wewnętrznych ścianach budynku to zmora każdego mieszkańca domu. Poza tym, że wygląda to brzydko, jest to niebezpieczne dla naszego zdrowia, w szczególności dla zdrowia dzieci, osób z alergiami czy chorobami dróg oddechowych. Niezwykle ważne jest odpowiednie zabezpieczenie przed nią murów. Jednak jeśli już dojdzie do wilgoci, co robić? Na czym polega osuszanie budynków?

Na czym to polega?

Profesjonalna firma, taka jak np. Kurtyny-nagrzewnice.pl. Arkadiusz Bieniek, która w swojej ofercie posiada m.in. osuszanie budynków, ustawia w mieszkaniu, domu czy też lokalu użytkowym, specjalne osuszacze kondensacyjne. Nie mają one żadnego bezpośredniego wpływu na wilgotne elementy, jednak obniżają poziom wilgoci w powietrzu nawet do 40 procent. W ten sposób proces wysychania murów jest o wiele szybszy i w pewnym stopniu również naturalny. Maszyny nie zużywają dużych ilości energii elektrycznej, więc nie obciążają nas dodatkowymi kosztami za prąd. Jeśli zalaniu uległa warstwa izolacyjna, czyli np. styropian czy wełna mineralna, w zależności od tego, jaki materiał został użyty przy ocieplaniu - osuszanie kondensacyjne w niczym nie pomoże. Należy użyć zupełnie innej technologii w takiej sytuacji. Przyda się także maszyna adsorpcyjna.

Sposoby na Twój dom

Wyróżniamy wiele różnych metod osuszania ścian, takie jak:

  • nagrzanie pomieszczeń - to bardzo prosty proces, do którego potrzebna jest jedynie podwyższona temperatura powietrza w budynku, która powinna wynosić maksymalnie 35 stopni. Dzięki tej temperaturze, wilgoć na ścianach zacznie po prostu parować. Nagrzewanie pomieszczeń jest prostym sposobem na osuszanie murów wewnętrznych, można go wykorzystać w przypadku niewielkich, powierzchniowych zawilgoceń.
  • osuszanie kondensacyjne - to nieinwazyjna metoda zmniejszania poziomu wilgoci we wnętrzach budynków. Osuszanie kondensacyjne polega na skropleniu pary wodnej, która unosi się w danym pomieszczeniu. Wilgoć stopniowo paruje, a ściany ulegają powolnemu suszeniu.
  • osuszanie mikrofalowe - jest to wydajny sposób. Pod wpływem działania fal mikrofalowych wilgoć w domu stopniowo zamienia się w parę wodną, może to być jednak wykorzystane tylko wtedy, gdy w pomieszczeniu znajduje się wydajna wentylacja, która będzie w stanie odprowadzić nadmiar pary wodnej.
  • osuszanie absorpcyjne - osuszacze absorpcyjne posiadają specjalne wkłady, wypełnione chłonnym granulatem. Wilgoć unosi się w powietrzu i zostaje wtłoczona do komory osuszacza.
  • osuszanie podposadzkowe - jest to osuszanie budynków, które wykonujemy po zalaniu. Na wstępnie należy przeprowadzić pomiary wilgotności oraz ocenić stan zawilgocenia pomieszczeń, a następnie można przejść do usunięcia wody spod posadzki.
Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz