Artykuł sponsorowany

Osocze bogatoplytkowe, fibryna bogatoplytkowa i komórki macierzyste w medycynie estetycznej i w stomatologii

Osocze bogatoplytkowe, fibryna bogatoplytkowa i komórki macierzyste w medycynie estetycznej i w stomatologii
Wraz z postępem nauki i technologii, w medycynie wykorzystuje się coraz to nowsze metody leczenia. Ostatnio rosnącym zainteresowaniem cieszą się w szczególności zabiegi autologiczne, czyli takie, w których wykorzystuje się materiał pochodzący od pacjenta, np. osocze bogatopłytkowe, fibrynę bogatopłytkową bądź komórki macierzyste. Czym charakteryzują się zabiegi przeprowadzane z użyciem tych materiałów?

Zabiegi z osocza bogatopłytkowego

Osocze bogatopłytkowe pozyskiwane jest poprzez pobranie krwi pacjenta, a następnie poddanie jej specjalnej obróbce polegającej na odseparowaniu osocza bogatego w płytki krwi. Pozyskany w ten sposób materiał wykorzystywany jest następnie do iniekcji, czyli wstrzykiwania w określone miejsca na ciele pacjenta. Sekret popularności osocza bogatopłytkowego polega na jego unikatowym działaniu biostymulacyjnym. Materiał ten stanowiący koncentrację płytek krwi i czynników wzrostu przyspiesza procesy regeneracyjne, przebudowując istniejącą tkankę, pobudzając krążenie i produkcję kolagenu oraz nowych komórek. Z tego powodu osocze bogatopłytkowe jest chętnie wykorzystywane w medycynie estetycznej w celu poprawy wyglądu skóry poprzez redukcję zmarszczek, blizn, fałd czy cieniów pod oczami oraz innych defektów estetycznych. Ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowym, oferowane np. przez Centrum Medyczne Uram-Med, sprawia, że skóra staje się bardziej napięta, gładka i elastyczna, wyraźnie zregenerowana i odżywiona, zyskuje także lepszy koloryt. Ponadto materiał ten wykorzystywany jest również w stomatologii. Osocze bogatopłytkowe pomaga w regeneracji tkanek, przyspieszając ich gojenie, co znajduje zastosowanie np. w zabiegach z zakresu periodontologii, implantologii czy chirurgii szczękowej.

Fibryna bogatopłytkowa

W zabiegach autologicznych wykorzystuje się również fibrynę bogatopłytkową, pochodzącą podobnie jak osocze bogatopłytkowe z krwi pacjenta. W tym przypadku jednak na skutek odwirowania krwi uzyskuje się fibrynę, w której skład wchodzą nie tylko płytki krwi i czynniki wzrostu, ale też krwinki białe, fibryna oraz mezenchymalne komórki macierzyste. Materiał ten może być pozyskiwany w postaci płynnej lubą stałej, a po podaniu do tkanki tworzy trójwymiarową strukturę. Zjawisko to wykorzystuje się w różnego rodzaju zabiegach odnowy biologicznej. Fibrynę bogatopłytkową, która wspomaga intensywną rewitalizację tkanek, stosuje się w medycynie estetycznej do wypełniania głębokich bruzd i zmarszczek oraz redukcji blizn, np. po trądziku. Materiał ten znajduje również zastosowanie w implantologii i stomatologii, gdzie służy do przyspieszenia procesów gojenia ran, np. po zabiegach, jak i w celu uzupełnienia ubytków tkankowych, np. do odbudowy kości. Fibryna bogatopłytkowa stosowana jest w zabiegach stomatologicznych z zakresu periodontologii, a także po ekstrakcjach zębów.

Komórki macierzyste

Chociaż komórki macierzyste pozyskuje się najczęściej ze szpiku kostnego, ewentualnie z pępowiny, a coraz częściej również z zębów, nowoczesne technologie pozwalają na pozyskiwanie ich również z krwi. Komórki macierzyste nie są zróżnicowane – mogą pełnić w organizmie różne funkcje i samodzielnie się odnawiać, mają zdolność do nieograniczonych podziałów. Skoncentrowane dawki komórek macierzystych służą regeneracji i odbudowie uszkodzonych tkanek, nie tylko miękkich, ale też twardych, co jest wykorzystywane w medycynie estetycznej, szczególnie w zabiegach typu anti-aging, a także w stomatologii. Komórki macierzyste znajdują coraz więcej zastosowań w implantologii i protetyce, w celu uzupełniania zębodołów poekstrakcyjnych, leczenia paradontozy i innych zabiegach polegających na usuwaniu defektów w obrębie tkanek jamy ustnej. Sugeruje się wręcz, że komórki macierzyste to przyszłość medycyny.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz