Artykuł sponsorowany

Osoby z niepełnosprawnością intelektualną na rynku pracy

Osoby z niepełnosprawnością intelektualną na rynku pracy

Praca stanowi niepodważalną wartość w życiu każdego człowieka. Powala nie tylko zarabiać pieniądze, ale również rozwijać się i nawiązywać relacje z otoczeniem. To potrzeby, które są bliskie również osobom niepełnosprawnym umysłowo. Wbrew stereotypowi także one mogą podjąć zatrudnienie na odpowiednim dla siebie i przystosowanym do potrzeb stanowisku.

Osoby niepełnosprawne umysłowo na rynku pracy

Osoby z niepełnosprawnością intelektualną zmagają się z wieloma ograniczeniami, które sprawiają, że wielu pracodawców nieprzychylnie patrzy na opcję ich zatrudnienia w swojej firmie. Tymczasem wystarczy odpowiednie przygotowanie stanowiska pracy i dopasowanie specyfiki powierzonego zadania, aby niepełnosprawny intelektualnie wywiązywał się z niego rzetelnie i stał się wartością dodaną dla firmy.

Jak osoba niepełnosprawna intelektualnie może rozpocząć poszukiwanie zatrudnienia? Jednym z pierwszych kroków może być skorzystanie ze wsparcia organizacji takich jak Polskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Iławie . Dzięki nim możliwe będzie znalezienie przez zainteresowaną zatrudnieniem osobę niepełnosprawną miejsca, w którym przejdzie ona odpowiedni trening. Warsztaty prowadzone przez ekspertów pozwolą niepełnosprawnemu intelektualnie zrozumieć zasady obowiązujące w miejscu pracy. Ale to nie wszystko. Wsparcie będzie polegało również na znalezieniu optymalnego stanowiska, właściwego dla predyspozycji niepełnosprawnego oraz przeszkolenie go do pracy. Bywa, że trener „pracuje” wspólnie ze swoim podopiecznym przez kilka dni, aby swoją obecnością pozwolić mu oswoić się z nową sytuacją. W efekcie pracownicy niepełnosprawni intelektualnie najczęściej bardzo dobrze radzą sobie z powierzonymi obowiązkami. Pracodawcy zaś, którzy zdecydują się na ich zatrudnienie, pomagają przełamywać stereotypy, a także zyskują finansowo – np. dzięki różnym refundacjom i zwrotom.

W jakiej pracy sprawdzi się osoba niepełnosprawna intelektualnie?

Eksperci, którzy prowadzą warsztaty terapii zajęciowej podkreślają, że praca dla niepełnosprawnego intelektualnie powinna być stosunkowo nieskomplikowana i powtarzalna. Tacy pracownicy doskonale sprawdzają się m.in.:

  • w branży gastronomicznej – jako pomocnicy kelnerów czy pracownicy obsługi cateringowej,
  • w ogrodnictwie,
  • podczas prac porządkowych,
  • w pralniach,
  • podczas wykładania towarów w sklepach,
  • przy prostych pracach rzemieślniczych, np. w zakładach ceramicznych czy krawieckich.

Oczywiście ta lista nie wyczerpuje możliwości zawodowych, jakie stoją przed niepełnosprawnymi intelektualnie. Wszystko bowiem zależy od stopnia upośledzenia czy indywidualnych predyspozycji. Te zaś powinni ocenić specjaliści.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz