Materiał Partnera

Oryginały czy zamienniki? Jakie tonery wybrać?

Oryginały czy zamienniki? Jakie tonery wybrać?

Cena tonera bezpośrednio przekłada się na koszty wydruku za pomocą drukarki laserowej. To dlatego wiele osób rezygnuje z zakupu oryginalnych tonerów na rzecz znacznie tańszych zamienników. Czym różnią się firmowe materiały eksploatacyjne od nieoryginalnych? Czy stosowanie zamienników jest bezpieczne? Czy nie ucierpi na tym sprzęt lub sama jakość drukowania?

Toner oryginalny a zamiennik – czym się różnią?

Zanim zdecydujesz się na zakup oryginalnego lub nieoryginalnego tonera, warto dowiedzieć się, na czym właściwie polegają podobieństwa i różnice między nimi.

Toner oryginalny jest firmowany przez producenta drukarki. Znajduje się na nim nazwa firmy oraz symbol przypisujący mu możliwość współpracy z danym urządzeniem. Tym, co najbardziej istotne dla użytkownika, jest jego wysoka cena. Często komplet oryginalnych tonerów kosztuje niewiele mniej niż nowa drukarka.

Kasety z tonerem alternatywnym często różnią się od oryginalnych materiałów eksploatacyjnych jedynie ceną i brakiem logo producenta. Nie jest odosobnionym przypadkiem sytuacja, w której zarówno toner oryginalny, jak i zamiennik produkowane są w tej samej fabryce, z dokładnie tych samych komponentów.

Dlaczego więc zamienniki są dużo tańsze? Kluczem jest tu właśnie logo producenta sprzętu. Jego umieszczenie na produkcie stanowi bowiem gwarancję jakości i niezawodności. Tym samym na cenę produktu automatycznie składa się koszt marketingu, reklamy i utrzymania prestiżu marki. Firmy zajmujące się sprzedażą materiałów eksploatacyjnych, takie jak Mol Ludwik Olczyk, często więc pozostawiają swoim klientom decyzję co do preferowanego rodzaju tonera lub tuszu – sprzedają zarówno produkty oryginalne, jak i zamienniki.

Zamienniki tonerów – czy warto? Jak wybrać?

Producenci drukarek wciąż często przekonują, że stosowanie nieoryginalnych materiałów eksploatacyjnych wiąże się z ryzykiem uszkodzenia sprzętu. Wysokiej jakości zamienniki nie mają jednak prawa powodować żadnych problemów z jego użytkowaniem.

Jak je wybierać? Przede wszystkim warto decydować się jedynie na materiały eksploatacyjne dużych, renomowanych producentów. Gwarantują one nie tylko doskonałą jakość i bezpieczeństwo, ale też wydajność porównywalną lub nawet wyższą od analogicznych tonerów czy tuszów oryginalnych. Wysokiej jakości tonery zwykle są też objęte własną gwarancją i nie powodują utraty tej, którą posiada drukarka czy kopiarka, o ile używa się ich zgodnie z przeznaczeniem.

Mimo że zakup nieoryginalnego tonera ma na celu przede wszystkim oszczędność, nie warto decydować się na najtańsze produkty z nieznanego źródła. Lepiej postawić na nieznacznie droższy wyrób sprawdzonej marki. Nadal uzyskasz w ten sposób ogromną korzyść finansową, nie ryzykując jednocześnie uszkodzeniem sprzętu. Nie warto również decydować się na podejrzanie tanie tusze oryginalne – często są to podróbki, które są o wiele gorsze jakościowo od porządnych zamienników.

Opracowanie:
Częstochowa, Jasnogórska 19
tel. 34 368 32 58
Oceń artykuł (1)
4,0
Komentarze
Dodaj komentarz