Artykuł sponsorowany

Oryginalne czy zamienniki - jakie części do maszyn budowlanych wybrać?

Oryginalne czy zamienniki - jakie części do maszyn budowlanych wybrać?

Istotnym aspektem pracy maszyn budowlanych jest utrzymanie ich w odpowiednim stanie technicznym. Wpływa to na bezawaryjną i wydajną pracę sprzętu. Ważne jest regularne dokonywanie przeglądów i serwisowanie maszyn, a w razie potrzeby wymiana zużytych części. Gdy konieczna jest wymiana części maszyny, możemy zdecydować się na zakup oryginalnego elementu producenta naszego sprzętu lub wybrać elementy z oferty dystrybutora zamienników. Co i kiedy warto wybrać?

Co naprawdę różni części oryginalne i zamienniki?

Jeśli rzecz rozpatrujemy wyłącznie w aspekcie technicznym, to odpowiedź jest prosta: zamienniki elementów maszyn budowlanych są pod każdym względem bliźniaczą kopią swoich oryginalnych odpowiedników. Oznacza to, że są zbudowane dokładnie z takich samych materiałów, wedle tej samej technologii i mają identyczne parametry wytrzymałościowe. Różnice pomiędzy częściami oryginalnymi maszyn budowlanych, a ich zamiennikami są wyłącznie charakteru marketingowego. Jak wiadomo, we współczesnej gospodarce w zdecydowanej większości przypadków wielkie firmy produkują maszyny i urządzenia w kooperacji z innymi wytwórcami. Podobnie sprawy mają się z rynkiem maszyn budowlanych. Uznane firmy dysponują całą siecią certyfikowanych przez siebie podwykonawców produkujących poszczególne części, z których później montowana jest kompletna maszyna. Równolegle wszakże istnieje rynek niezależnych producentów, którzy produkują dokładnie takie same części. Jednak tylko wyroby certyfikowanych zakładów mogą być sygnowane znakami towarowymi głównego wytwórcy. Jak mówi nam przedstawiciel firmy Inter-Mech z Gliwic, marka każdej uznanej firmy jest wartością samą w sobie, a taka wartość dodana do kosztu wyprodukowania części podnosi, zazwyczaj dość znacząco, jej cenę rynkową. Z tego też względu części produkowane przez zakłady niezależne są najczęściej dużo tańsze od oryginałów. Należy wyraźnie podkreślić: zamienniki nie są podróbkami i są pełnoprawnym elementem obrotu rynkowego. Z podróbkami mamy do czynienia wtedy, gdy nieuczciwy producent umieszcza na nich bezprawnie logo i inne znaki towarowe będące zastrzeżoną własnością innej firmy.

Wybrać oryginał czy zamiennik?

Jeśli technicznie zamienniki części do maszyn budowlanych nie różnią się od swych oryginałów, a są od nich dużo tańsze, to co stoi na przeszkodzie, aby w razie konieczności tylko z nich korzystać? Wszak firmy w swej działalności powinny kierować się rachunkiem ekonomicznym, a więc  kupować jak najtaniej, a sprzedawać jak najdrożej. Sprawa nie jest taka prosta, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Kupując nową spycharkę koparkę czy ładowarkę lub każdą inną maszynę budowlaną, otrzymujemy od jej producenta gwarancję, a ta jest ważna tylko wtedy, gdy w obowiązującym ją okresie przy naprawach, konserwacji i serwisowaniu stosowane są oryginalne części, a nawet określone materiały eksploatacyjne. Dotyczy to większości elementów maszyny, a więc części silnikowych, układów hydraulicznych, układu jezdnego, osprzętu elektrycznego itp. Natomiast inne elementy maszyn budowlanych jak np. opony, części gąsienic (płyty, rolki jezdne i podtrzymujące, koła napędowe i napinające, łańcuchy), części łyżek (lemiesze, zęby, nakładki) zużywają się w naturalny sposób w czasie eksploatacji i tutaj możliwe jest ich zastąpienie zamiennikami także w okresie trwania gwarancji na cały pojazd. Rzecz jednak uzależniona jest w tym przypadku od postanowień gwarancyjnych producenta pojazdu. W większości sytuacji możemy więc z powodzeniem i bez obawy o nasz sprzęt sięgać po zamienniki, co przy kierowaniu się przede wszystkim kryterium opłacalności jest najsensowniejszym rozwiązaniem.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz