Artykuł sponsorowany

Ortokorekcja jako metoda korekcji krótkowzroczności

Ortokorekcja jako metoda korekcji krótkowzroczności

Problemy z prawidłowym widzeniem dotyczą licznej grupy społeczeństwa – zarówno dorosłych, jak i dzieci. Obecnie już nikogo nie dziwią okulary na nosie, czy stosowanie estetycznie wyglądających soczewek kontaktowych. Należy jednak wiedzieć, że to niejedyne sposoby na poprawę widzenia. W dzisiejszym wpisie opowiemy o tym, czym jest ortokorekcja – przy czym poruszymy tę kwestię w kontekście korekcji krótkowzroczności.

Czym jest ortokorekcja?

Ortokorekcja jest jedną z bezoperacyjnych metod korekcji wybranych wad wzroku. Podczas jej stosowania wykorzystywane są specjalnie do tego zaprojektowane twarde soczewki kontaktowe, których zadaniem jest delikatna zmiana kształtu krzywizny rogówki oka. Nie należy jednak łączyć tego procesu z użytkowaniem miękkich soczewek, czyli takich, które są ogólnodostępne i można z nich korzystać w ciągu dnia. Ortokorekcja, niezależnie od tego, czy jest to ortokorekcja krótkowzroczności, czy ortokorekcja astygmatyzmu lub innej wady wzroku, przeprowadzana jest w nocy, podczas snu. Rano soczewki kontaktowe są ściągane z oczu, przy czym ostrość widzenia jest już znacznie poprawiona – dzięki temu nie ma konieczności dodatkowego korzystania z okularów korekcyjnych lub z miękkich soczewek kontaktowych.

Jak tłumaczą specjaliści, tacy jak przedstawiciele Zakładu optycznego „Ostrość Wzroku” z Piotrkowa Trybunalskiego, działanie sztywnych gazoprzepuszczalnych soczewek kontaktowych (tj. soczewek twardych) polega na nieznacznym ucisku centralnej części rogówki oka, przez co zostaje ona spłaszczona, a obraz zostaje zogniskowany na siatkówce. To sprawia, że po ich zdjęciu pacjent widzi wyraźnie na każdą odległość. Początkowo zakłada się je każdej nocy, natomiast z czasem możliwe jest ograniczenie tej konieczności do 3–4 razy w tygodniu – w wybranych przypadkach. Należy przy tym zaznaczyć, że uzyskane efekty są odwracalne. Jeśli więc ortosoczewki nie będą już wykorzystywane, wada wzrok powraca.

Ortokorekcja u krótkowidzów

Ortokorekcja polecana jest między innymi krótkowidzom, czyli osobom, które nie widzą wyraźnie z większej odległości – z zastrzeżeniem, że ich wada wzroku nie powinna przekraczać -6,00 D. Ortosoczewki spowalniają proces pogłębiania się problemów z widzeniem. Z tego powodu bardzo często stosowane są u dzieci, u których krótkowzroczność może narastać w bardzo szybkim tempie. Dzięki ortosoczewkom tworzone jest zjawisko peryferycznej krótkowzroczności, otaczającej centralną strefę prawidłowego widzenia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz