Artykuł sponsorowany

Ortodoncja - jak przebiega leczenie nakładkami Invisalign?

Ortodoncja - jak przebiega leczenie nakładkami Invisalign?

Ortodoncja to dziedzina stomatologii, która zajmuje się korekcją nieprawidłowości zgryzu i pozycji zębów. W ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem cieszy się metoda Invisalign, czyli leczenie za pomocą przezroczystych nakładek. Dlaczego warto się na nią zdecydować i jak przebiega proces planowania tego rodzaju terapii? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Etap pierwszy - konsultacja i diagnostyka

Przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego z użyciem Invisalign konieczne jest przeprowadzenie dokładnej diagnostyki. Na pierwszej wizycie stomatolog, np. z Przychodni stomatologicznej Dental, zbada zgryz pacjenta, oceni stan jego zębów oraz przyjmie szczegółowy wywiad medyczny. Następnie wykonane zostaną zdjęcia rentgenowskie oraz wirtualne skany jamy ustnej, które pozwolą na precyzyjne zaplanowanie leczenia. Ważnym elementem diagnostyki jest również analiza zgryzu oraz ocena estetyki twarzy pacjenta.

Etap drugi - planowanie leczenia i przygotowanie nakładek

Na podstawie zebranych danych stomatolog opracowuje indywidualny plan leczenia dla pacjenta. Dzięki zaawansowanemu oprogramowaniu możliwe jest stworzenie wirtualnej symulacji zmian, jakie nastąpią w trakcie terapii. Lekarz może wówczas dokonać ewentualnych korekt oraz przedstawić pacjentowi oczekiwane efekty leczenia. Następnie plan leczenia zostaje przesłany do laboratorium, gdzie przy użyciu druku 3D wykonywane są przezroczyste nakładki Invisalign. Każda z nich jest odpowiednio wyprofilowana, aby stopniowo przesuwać zęby do pożądanej pozycji.

Etap trzeci - kontrola postępów i wymiana nakładek

Gdy nakładki Invisalign są już gotowe, pacjent zostaje zaproszony na kolejną wizytę w gabinecie stomatologicznym. Stomatolog sprawdza, czy nakładki idealnie pasują do zgryzu pacjenta oraz udziela wszelkich niezbędnych instrukcji dotyczących ich użytkowania. Ważne jest, aby nosić nakładki przez co najmniej 20 godzin dziennie, zdejmując je jedynie podczas posiłków i szczotkowania zębów. Co kilka tygodni (zazwyczaj co 10–14 dni) pacjent otrzymuje nowe nakładki, które mają na celu dalsze przesuwanie zębów. Regularne kontrole u stomatologa pozwalają na monitorowanie postępów leczenia oraz ewentualne wprowadzenie korekt.

Czas trwania leczenia i efekty

Czas trwania leczenia ortodontycznego z użyciem Invisalign zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz stopnia skomplikowania przypadku. Przeważnie terapia trwa od 6 do 18 miesięcy, jednak w niektórych sytuacjach może się wydłużyć. Efekty leczenia są widoczne już po kilku miesiącach, a po zakończeniu terapii pacjent może cieszyć się pięknym uśmiechem.

Opracowanie:
Lublin, Lwowska 6
tel. 81 747 74 19
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz