Artykuł sponsorowany

Ortodoncja dziecięca w gabinecie Vitamed 2 Barbary Wędrychowskiej-Szulc

Ortodoncja dziecięca w gabinecie Vitamed 2 Barbary Wędrychowskiej-Szulc

Aparat ortodontyczny jest najlepszym sposobem korekty wad zgryzu. Leczenie przy jego pomocy stosowane jest zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. Współczesna ortodoncja wykorzystuje aparaty stałe lub zdejmowane. Wybór zależy między innymi od rodzaju wady oraz wieku. Sprawdź, jak wygląda leczenie wady zgryzu u dzieci w gabinecie Vitamed 2 w Szczecinie. Dowiedz się też – skąd biorą się wady zgryzu?

Jakie są przyczyny wad zgryzu?

Terminem "wada zgryzu" nazywamy zaburzenie budowy oraz czynności narządów jamy ustnej. Może ograniczać się do zębów lub łuków zębowych, a także ich wzajemnych relacji. W przypadku, w którym nieprawidłowy układ łuków zębowych wiążę się ze zmienioną pozycją żuchwy, w rysach twarzy widoczna jest asymetria oraz cofnięcie lub wysunięcie brody. Powody wad zgryzu mogą wynikać z uwarunkowań genetycznych lub być efektem, np.

  • ssania smoczka poza okresami karmienia oraz zbyt długie picie z butelki – w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym,

  • ssanie i nagryzanie kciuków oraz warg i policzków,

  • nagryzanie różnych przedmiotów, np. ołówków

  • rozleniwienie zgryzu przez podawanie dzieciom, u których wyrosły już ząbki jedzenia wyłącznie w formie papek,

  • nieprawidłowy układ języka w trakcie połykania i wymowy,

  • stałe oddychanie z otwartymi ustami i zgrzytanie zębami.

Zaburzenia budowy jamy ustnej z reguły są następstwem jednoczesnego działania wielu zazębiających się przyczyn oraz ścierania się ich z działaniem obronnym organizmu.

Aparat stały czy zdejmowany?

Leczenie wad zgryzu u dzieci może odbywać się za pomocą aparatów ortodontycznych: ruchomych lub stałych. Oba te rozwiązania stosowane są w gabinet Vitamed 2, który zajmuje się leczeniem krzywych zębów u dzieci (a także dorosłych). Aparaty ruchome stosowane się głównie w okresie wymiany zębów mlecznych na stałe. Zamontowana w aparacie śruba musi być regularnie rozkręcana przez rodziców lub samego pacjenta, co umożliwia rozbudowę jamy ustnej. Bardzo ważne jest zachowanie dyscypliny oraz ścisłego przestrzegania zaleceń ortodonty. Powinny być użytkowane przez kilkanaście godzin w ciągu doby.

Natomiast aparaty ortodontyczne stałe to aparaty wykonywane indywidualnie dla każdego dziecka, precyzyjnie dostosowane do rodzaju wady oraz wieku pacjenta. Warunkiem leczenia aparatem ortodontycznym stałym jest, aby dziecku wyrosły wszystkie stałe zęby. Aparaty stałe przyklejane są na cały czas leczenia (najczęściej 1-2 lata) i oddziałują na zęby 24 godziny na dobę. Ich regulowanie zajmuje się ortodonta zgodnie z zaplanowanym harmonogramem leczenia.

Opracowanie:
Szczecin, Ledóchowskiego 16 lok. U3A
tel. 579 815 255
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz