Materiał Partnera

Orteza zamiast gipsu. Jakie są ich rodzaje?

Orteza zamiast gipsu. Jakie są ich rodzaje?

W przypadku skręceń stawów, złamań czy zerwania wiązadeł gips nie jest jedynym rozwiązaniem. Ortopedzi coraz chętniej zastępują go ortezami, oczywiście, o ile dany przypadek medyczny na to pozwala. Stabilizatory ortopedyczne dostępne są niemalże na każdą część ciała. Jakie są ich największe zalety? Po czym poznać, że orteza nie została dobrana prawidłowo?

Na czym polega przewaga ortez nad gipsem?

Każdego roku gros pacjentów cierpi z powodu złamań kości, zwichnięcia stawów czy innych urazów ortopedycznych. Jeszcze do niedawna jedyną metodą leczenia tego typu uszkodzeń był gips, który automatycznie kojarzy się z dyskomfortem i brakiem możliwości swobodnego poruszania się. Wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentów i lekarzy, stworzono wielofunkcyjne stabilizatory ortopedyczne, które wyróżniają się lekkością, dzięki czemu nie wywierają dużego nacisku na skórę, mięśnie, nerwy i kości. W ten sposób ograniczono wiele skutków ubocznych, które wiązały się z noszeniem gipsu. Mowa tu np. o maceracji naskórka, zaburzeniach czucia czy stopniowym zaniku mięśni. Orteza, podobnie jak gips, skutecznie unieruchamia uszkodzony staw lub wybrane partie mięśni, a przy tym jest znacznie przyjemniejsza w użytkowaniu.

Jakie rodzaje ortez oferują sklepy medyczne?

Stabilizatory ortopedyczne można podzielić ze względu na materiał, z którego je wykonano. Wyróżniamy ortezy sztywne, które wyprodukowano z włókna węglowego lub szklanego oraz ortezy półelastyczne i miękkie, wykonane z materiałów dobrze przepuszczających powietrze (np. neopren). Sklep medyczny KREDOS oferuje ortezy na każdą część działa. Można tu kupić:

  • elastyczną ortezę na ścięgno Achillesa,

  • elastyczny stabilizator nadgarstka,

  • elastyczny stabilizator stawu kolanowego,

  • ortezę palcową ręki,

  • ortezę stopowo-goleniową,

  • pas brzuszny,

  • zegarową ortezę stawu łokciowego.

O zastosowaniu konkretnego stabilizatora decyduje ortopeda lub fizjoterapeuta po przeprowadzeniu wnikliwej diagnostyki.

Nietrafiona orteza – po czym ją rozpoznać?

Źle dobrany stabilizator ortopedyczny nie tylko nie spełnia swojej podstawowej funkcji, ale wywołuje szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Najczęściej pacjenci skarżą się na otarcia naskórka i odparzenia powstałe w miejscu stosowania ortezy. Do tego często dochodzi obrzęk lub zmiany skórne będące następstwem reakcji alergicznej. W skrajnych przypadkach może dojść do osteoporozy spowodowanej wielotygodniowym unieruchomieniem i zaników mięśniowych. Dlatego tak ważne jest, by doboru ortezy dokonał wykwalifikowany specjalista. Zaleca się też, by stabilizator kupić ze sprawdzonego źródła.

Opracowanie:
Olsztyn, Popiełuszki 15
tel. 89 679 02 42
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać