Materiał Partnera

Organizacja wesela - czy warto zainwestować w stół wiejski?

Organizacja wesela - czy warto zainwestować w stół wiejski?
Organizując wesele, często staramy się robić wszystko, aby zaproszeni goście dobrze się bawili i pozytywnie wspominali naszą imprezę. Dlatego też wielokrotnie staramy się zorganizować dodatkowe atrakcje, które urozmaicą weselną zabawę. Mowa tu również o dodatkowych elementach wśród tradycyjnych przystawek. Na popularności zyskują więc stoły tematyczne. Od wielu lat dużym zainteresowaniem cieszą się stoły wiejskie. Czy warto zdecydować się na taką atrakcję?

Wiejski stół na weselu – zalety

Taki stół cieszy się zwykle dużą popularnością wśród gości weselnych. Mimo modzie na wegetarianizm, wiele osób wciąż pozostaje przy mięsnej diecie. Ponadto nie możemy zapomnieć o tego typu przystawkach, jeśli organizujemy wesele w wiejskim stylu. Stół tematyczny nada wówczas przyjęciu tego niepowtarzalnego, tradycyjnego klimatu i spełni przy okazji funkcję dekoracyjną.

Stół wiejski to nawiązanie do tradycji naszego kraju. Zorganizowanie go jest więc świetnym pomysłem, jeśli wśród gości znajdą się osoby, pochodzące z innego kraju. Być może będzie to dla nich jedyna okazja do spróbowania tradycyjnych, polskich potraw. 

Co powinno znaleźć się na stole wiejskim? 

Jak sama nazwa wskazuje, powinny się tam znaleźć swojskie przystawki, głównie mięsne lub mleczne. Często różnią się one w zależności od regionu naszego kraju. Najbardziej powszechne są jednak różnego rodzaju wyroby mięsne, takie jak kiełbasy, szynki, kaszanki czy też pasztety. Warto zadbać o ich wysoką jakość, którą zagwarantuje nam firma Wieczorkowscy. Możemy mieć wówczas pewność, że produkty będą świeże i smaczne, a nasi goście nie rozchorują się po ich spożywaniu. Ponadto na stole wiejskim nie może zabraknąć swojskiego chleba, masła, ogórków kiszonych czy też różnych serów. Niekiedy znajdziemy tam również tradycyjne nalewki. 

Organizacja stołu wiejskiego 

Kwestię ulokowania stołu wiejskiego warto omówić z właścicielami lokalu, w którym organizujemy nasze wesele. Trzeba wyodrębnić kąt, w którym możliwe będzie zaaranżowanie bufetu. Niektórzy samodzielnie zajmują się przygotowaniem takiego stołu. Warto jednak skorzystać z usług profesjonalnej firmy, szczególnie jeśli oferuje ona możliwość indywidualnego doboru produktów w menu. Koszta bywają różne – niekiedy firmy posiadają jedną, ustaloną cenę w każdym przypadku, inne zapewniają możliwość przeliczenia kosztów względem ilości osób. 
Opracowanie:
Otwock, Mysia 1 lok. 3
tel. 889 372 501
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz