Organizacja stypy. O czym należy pamiętać?

Organizacja stypy. O czym należy pamiętać?

Po skończonej uroczystości pogrzebowej mamy czas na wspomnienia i rozmowy dotyczące zmarłego. Na pogrzeb często zdarza się, że przyjeżdżają osoby z różnych części Polski lub nawet świata. Pomimo bólu i smutku, towarzyszącego utracie bliskiej osoby trzeba odpowiednio ugościć uczestników pogrzebu. Stypa jest uroczystością, która pozwala spędzić trudne chwile wspólnie. Przeczytaj, jak zorganizować stypę i jakie zasady obowiązują na tego typu wydarzeniu.

Co to jest stypa?

Stypa, czyli konsolacja to uczta organizowana z powodu śmierci bliskiej osoby. Często porównywana jest ona do aktu komunii – wydarzenie podkreśla związek pomiędzy zmarłą osobą a żywymi. Historia uroczystości sięga do czasów starożytności i z czasów tych właśnie wywodzi się jej duchowy charakter. Obecnie stypa ma jednak wymiar bardziej praktyczny. Jest to poczęstunek dla gości, którzy przyjeżdżają z daleka, aby pożegnać zmarłego – wyraz grzeczności i podziękowanie za przybycie.

Jak się zachować na stypie?

Ze strony zaproszonych ważne jest, aby złożyć kondolencje najbliższym zmarłego. Należy zrobić to z wyczuciem i z poszanowaniem cudzego cierpienia. Najbliższa rodzina zmarłego zaś powinna zadbać o to, żeby porozmawiać z każdym zaproszonym i podziękować za przybycie.

Jak zorganizować stypę?

Konsolacja po pogrzebie wymaga przemyślenia. Organizacje stypy możemy podzielić na kilka elementów. Pamiętajmy, żeby precyzyjnie dopracować każdy szczegół wydarzenia i zadbać o maksymalny komfort swój i gości.

Zaproszenie

Nie wszystkich uczestników pogrzebu musimy zaprosić na uroczystość popogrzebową. Zobligowani jesteśmy zaprosić najbliższą rodzinę oraz przyjaciół zmarłego – tych, których ze zmarłym łączyła więź szczególna. Warto jest zrobić to jak najwcześniej, żeby wiedzieć, ile osób przyjdzie i ile posiłków zamówić lub zrobić – w zależności gdzie zorganizujemy przyjęcie.

Transport gości

Istotne jest, aby po pogrzebie do miejsca, gdzie odbędzie się stypa, wszyscy trafili sprawnie i szybko. W przypadku większej ilości zaproszonych zamówić warto specjalny autokar, który dowiezie gości na miejsce wydarzenia. Jeżeli zaproszonych osób jest mało, warto skorzystać z pomocy rodziny i przyjaciół, którzy mają samochody –  ustalić przed pogrzebem, kto ma wolne miejsce w samochodzie i ile osób po uroczystości mógłby zabrać ze sobą.

Poczęstunek

Poczęstunek przygotować można samodzielnie, we własnym domu. Należy jednak pamiętać, że jest to dużo pracy, na którą nie zawsze mamy ochotę w przypadku tak bolesnej chwili, jaką jest pogrzeb bliskiej nam osoby. Warto zatem zaprosić gości do restauracji. Wiele restauracji zajmuje się organizacją styp i w swojej ofercie ma specjalne propozycje dla żałobników. Pamiętaj, żeby zapewnić gościom ciepły posiłek oraz deser. Dobrze, jeżeli menu na stypę jest zróżnicowane i każdy może znaleźć coś dla siebie. Warto także zadbać o opcje dla wegetarian. Dostępność alkoholu na uroczystości zależy od osoby organizującej.

Organizacją przyjęcia po pogrzebie zajmują się również domy pogrzebowe. Na życzenie klienta zakład zajmie się gośćmi kompleksowo. Niektóre zakłady pogrzebowe zapewnią także dowóz gości na miejsce poczęstunku.

Ile kosztuje stypa?

Koszty uroczystości zależne są od tego, gdzie organizujemy spotkanie i ile osób zapraszamy. Zazwyczaj cena oscyluje pomiędzy 20 zł a 60 zł od gościa – w zależności od dań, jakie zamawiamy w restauracji. Koszty znacznie zmniejszają się, jeżeli uroczystość odbywa się w domu przy domowym poczęstunku. Pamiętaj, że koszty stypy można pokryć z zasiłku pogrzebowego.

Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz