Materiał Partnera

Organizacja przewozu towarów w transporcie międzynarodowym

Organizacja przewozu towarów w transporcie międzynarodowym

Współczesny transport towarów to już nie tylko kwestia przewiezienia ładunku do wybranego miejsca, ale również wiele aspektów związanych z jego utrzymaniem w nienaruszonym stanie, a także z minimalizowaniem kosztów przewozu. Jednym z najistotniejszych elementów jest odpowiednia organizacja transportu.


Ekonomiczne wykorzystanie przestrzeni ładunkowej

Przewozy towarów są jednym z najważniejszych elementów organizacji pracy każdej firmy produkcyjnej. Nie wystarczy jedynie wykonanie normy i codzienna partia wyprodukowanych telewizorów czy lodówek, albo wydobytej w kopalni rudy. Aby firma dobrze prosperowała, konieczna jest także sprzedaż produktów. Zależnie od branży może ona mieć wymiar lokalny lub międzynarodowy, a im dalej znajdują się odbiorcy, tym większe są problemy z transportem produktów do klienta. Dzięki wyspecjalizowanym firmom logistycznym i przewoźnikom można już dziś dostarczyć takie produkty nawet na drugą półkulę do bardzo odległych krajów świata. Duże odległości to również znaczące wymagania dotyczące organizacji przewozów, na które składa się wiele elementów wymagających dopracowania.


Wśród tych istotnych na pierwszym miejscu pojawia się odpowiednie zabezpieczenie ładunku oraz taka jego organizacja, aby samochód nie przewoził „powietrza”. W praktyce sprowadza się to do dopasowania modelu pojazdu oraz jego pojemności załadunkowej do planowanej trasy i rodzaju towaru. Firmy usługowe stosują też często metodę łączenia ładunków, dzięki czemu jeden samochód zabiera towary dwóch czy trzech klientów dzielących koszty przewozu. Takie rozwiązania są jednak możliwe tylko wtedy, gdy trasy przewozu bywają zbliżone lub częściowo nakładają się. Najefektywniejsze bywają transporty kontenerowe, bowiem do minimum skracają czas odpraw celnych i przeładunku. Firmy szkoleniowe zapraszają kierowców na specjalne kursy, na których mogą opanować metody najlepszego zabezpieczenia ładunku oraz jego aspekty ekonomiczne.

Racjonalne planowanie trasy

Drugim niezwykle istotnym elementem składającym się na organizację transportu jest staranne zaplanowanie trasy przewozu. Wiele zależy od odległości, mijanych po drodze krajów, w których panują specyficzne warunki drogowe, a także od samego samochodu. Ciężarówki o dużej ładowności lub z wysoką naczepą nie mogą pokonywać niektórych tuneli czy mostów, a także dróg o ograniczonej nośności. Poważnym problemem w transporcie międzynarodowym są także zatory drogowe, które mogą unieruchomić kierowcę na kilka godzin, niwecząc harmonogram przejazdu. Doświadczone firmy, takie jak przykładowo Kigar Sp. z o.o., dysponują już wiedzą na temat tras, które nie sprzyjają płynności ruchu, dlatego odpowiednie planowanie pozwala uwzględniać te newralgiczne punkty w rozkładzie czasowym lub też omijać je.


Planowanie trasy bywa uzależnione od wielu czynników, ale w trakcie jazdy pojawiają się też różne elementy nieprzewidziane, jak awarie samochodu, kontrole drogowe, drogi nieprzejezdne z powodu opadów czy robót oraz wiele innych. Duże firmy transportowe wyposażone są w specjalne systemy nawigacji oraz w systemy aktualizujące informacje o sytuacji na drogach, dzięki którym możliwe bywa szybkie reagowanie zanim kierowca dotrze w newralgiczny punkt trasy. Dzięki kontaktom z dyspozytorem możliwe jest skierowanie transportu na inną trasę lub zmiana harmonogramu. Za działanie systemu odpowiada zazwyczaj sztab ludzi na miejscu, w bazie firmy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz