Artykuł sponsorowany

Organizacja pokazu sztucznych ogni. O czym warto wiedzieć?

Organizacja pokazu sztucznych ogni. O czym warto wiedzieć?

Pokaz sztucznych ogni to imponujące widowisko, na długo zapadające w pamięć. Nic dziwnego, że coraz częściej stanowi element nie tylko imprez masowych, ale też prywatnych przyjęć i uroczystości. O czym powinniśmy wiedzieć, organizując pokaz fajerwerków? Jakie wymogi prawne musimy spełnić?

Wytyczne dotyczące bezpieczeństwa

Sztuczne ognie to materiały pirotechniczne, wymagające bezpiecznego użytkowania. Aby zorganizować legalny pokaz, musimy zatroszczyć się o ochronę zdrowia uczestników imprezy. Ponadto, obszar spektaklu powinien być wybrany w taki sposób, aby nie zakłócać spokoju ludzi oraz zwierząt zamieszkujących pobliskie tereny. Stanowczo zabronione jest odpalanie petard w pobliżu samochodów, stacji benzynowych, innych zbiorników z łatwopalnymi płynami i gazami, a także na balkonach i w pomieszczeniach zamkniętych.

Nie możemy też zapominać o bezpieczeństwie własnym. Konieczne jest zachowanie bezpiecznej odległości, wynoszącej co najmniej 25 metrów od wznieconego materiału. Po nieudanej próbie odpalenia petardy, nie powinniśmy odpalać jej ponownie ani wrzucać do ognia – radzi ekspert firmy PiroFan, profesjonalnej hurtowni fajerwerków i ogni sztucznych.

Kwestie przepisowe

W świetle prawa, pokazy sztucznych ogni mogą się odbywać bez przeszkód trzy dni w roku – w Sylwestra, Nowy Rok oraz pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych. W pozostałych przypadkach musimy zadbać o zezwolenie od Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Wniosek formalny powinien być adresowany do władz miasta – co najmniej dwa tygodnie przed planowanym pokazem (jeśli ma on charakter prywatny) bądź cztery tygodnie (w przypadku imprez masowych). ,,Za otrzymanie zezwolenia nie uiszczamy opłaty. Wystarczy określić dokładną ilość i rodzaj używanego materiału pirotechnicznego oraz dostarczyć kserokopie oznaczenia petard i instrukcji obsługi” – objaśnia specjalista firmy PiroFan.

Konsekwencje nieprzestrzegania prawa

Nieprzepisowe użytkowanie fajerwerków – pogwałcenie zasad bezpieczeństwa bądź brak zezwolenia na organizację pokazu – może skutkować karą grzywny, aresztu, a nawet pozbawienia wolności. Kwestię tę regulują szczegółowo artykuły 51. i 83. Kodeksu wykroczeń. ,,Kluczową sprawą jest klasa używanych materiałów pirotechnicznych. W czasie amatorskich spektakli można stosować wyłącznie petardy I i II klasy. Klasa III jest zarezerwowana dla profesjonalnych imprez, nadzorowanych przez osoby wykwalifikowane w obsłudze pirotechniki” – zauważa przedstawiciel PiroFan.

Zakup dobrych fajerwerków

Jak zasygnalizowaliśmy powyżej, zakup właściwych fajerwerków i ogni sztucznych to niezwykle istotna sprawa. Dobre materiały pirotechniczne muszą pochodzić ze sprawdzonego źródła i spełniać wszelkie wymogi bezpieczeństwa. Aby być pewnym co do ich jakości, powinniśmy skorzystać z usług hurtowni fajerwerków i ogni sztucznych, posiadającej odpowiednie zezwolenia. Dzięki temu unikniemy przykrych niespodzianek, a zorganizowany pokaz okaże się świetnym ukoronowaniem imprezy.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz