Artykuł sponsorowany

Optymalizacje podatkowe – skorzystaj z rozliczeń kwartalnych

Optymalizacje podatkowe – skorzystaj z rozliczeń kwartalnych

Rodzajów optymalizacji podatkowych jest wiele. Szukać je można zarówno w ustroju podatkowym swojej firmy, jak i oszczędności można uzyskać poprzez korzystanie z ulg, które przysługują przedsiębiorcom. Niekiedy stosowane są także optymalizacje z wykorzystaniem luk prawnych. Takie działanie jest jednak nierekomendowane i źle odbierane przez fiskus. Jakie optymalizacje dedykowane są zatem dla małych firm? Skorzystaj z rozliczeń kwartalnych.

Rozliczenia kwartalne z tytułu podatku dochodowego

Rodzajów optymalizacji podatkowych jest wiele, a to czy dana firma może z nich skorzystać, w dużej mierze zależy od liczby zatrudnionych pracowników, ustroju prawno-podatkowego oraz od przychodów rocznych. Przykładami optymalizacji są zatem ulgi za złe długi, jednorazowa amortyzacja, rozliczanie strat podatkowych, uproszczone zaliczki na podatek dochodowy, kredyty podatkowe, a nawet zatrudnianie pracowników ze statusem studenta. Jeśli chodzi jednak o najpopularniejszą optymalizację dla małych przedsiębiorstw, należy wskazać rozliczenia kwartalne z tytułu podatku dochodowego.

Ten sposób opodatkowania polega na wpłacaniu zaliczek raz na trzy miesiące zamiast raz na miesiąc. Ich wysokość oblicza się z różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku a sumą zaliczek należnych za poprzednie kwartały. Pozwala to na uzyskanie znacznych oszczędności podatkowych i na upłynnienie portfela firmy.

Terminy płatności są zaś  jasno określone w art. 44 ust. 3g ustawy o PIT. Obecnie zaliczki należy wpłacać:

  • do 20 kwietnia za kwartał pierwszy,
  • do 20 lipca za kwartał drugi,
  • do 20 października za kwartał trzeci,
  • do 20 stycznia za kwartał czwarty.

Rozliczenia kwartalne z tytułu podatku VAT

Oprócz rozliczeń kwartalnych z tytułu podatku dochodowego mali przedsiębiorcy mogą skorzystać z rozliczeń kwartalnych z tytułu podatku VAT. Taka optymalizacja podatkowa przysługuje jednak tym podatnikom, których data rejestracji do VAT przekroczyła okres co najmniej 12 miesięcy. Dopiero wtedy można przejść na rozliczenie kwartalne, jeśli oczywiście spełnione zostaną inne ważne warunki. Przede wszystkim jest nim limit sprzedaży VAT, który wynosi dzisiaj 1,2 mln EURO z przeliczenia na złotówki. Kurs ustalany jest zaś zawsze przez NBP na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego.

Samo przejście na model kwartalny jest również możliwy tylko na wniosek podatnika. Po akceptacji go przez Urząd Skarbowy firma zobligowana jest do opłacania podatku wraz z wypełnioną deklaracją VAT-7K. Zaliczki należy uiszczać w następujących terminach:

  • do 25 kwietnia za kwartał pierwszy,
  • do 25 lipca za kwartał drugi,
  • do 25 października za kwartał trzeci,
  • do 25 stycznia za kwartał czwarty.

Jak przejść na rozliczenia kwartalne podatków?

Rozliczenia kwartalne podatku VAT i podatku dochodowego jest – jak już wspomniano – możliwe po spełnieniu określonych warunków i złożeniu odpowiedniego wniosku. Najlepiej zadanie to powierzyć specjalistom z Biura Rachunkowego APORT, którzy ocenią realne korzyści z zastosowanych optymalizacji.

Jeśli chodzi o rozliczenia kwartalne, przede wszystkim są one łatwiejsze do księgowania. Mniej formalności to zawsze duża korzyść dla firm. Ważne jest również to, że kwartalne rozliczenia znacznie wpływają na płynność finansów przedsiębiorstwa. Ma ono możliwość elastycznego zarządzania swoimi wydatkami. „Odroczone” płatności zalicza się także do chwilowych oszczędności, które można wydać na inne potrzeby bieżące działalności. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz