Materiał Partnera

Optymalizacje podatkowe, czyli jak płacić niższe podatki

Optymalizacje podatkowe, czyli jak płacić niższe podatki

Optymalizacje podatkowe to narzędzia i metody na uiszczanie do Urzędu Skarbowego niższych podatków. Skorzystać z nich może niemalże każde przedsiębiorstwo, niezależnie od rozmiarów, formy podatkowej czy branży, w której działa. Oczywiście jest to możliwe dzięki spełnieniu określonych warunków. Optymalizacje podatkowe powinno się zatem przeprowadzać z udziałem specjalistów z biur księgowych.

Dwa rodzaje optymalizacji podatkowych

Optymalizacje podatkowe możne podzielić na dwie kategorie. Pierwsza związana jest z optymalizacjami opartymi o planowanie podatkowe. Druga dotyczy tych optymalizacji, które wynikają z polskiego prawa. Pamiętać również trzeba o tym, by nie mylić optymalizacji podatkowych z unikaniem podatków czy wykorzystaniem luk prawnych. Takie działania firm karane są wysokimi grzywnami. Za optymalizację podatkową uznaje się bowiem tylko te sposoby na niższe podatki, które są w 100% legalne, a nawet rekomendowane przez ekonomistów, Urząd Skarbowy i księgowych.

Najprostszym sposobem na optymalizowanie podatków w firmie jest zaś wspomniane planowanie podatkowe. Sam wybór ustroju księgowego przy zakładaniu działalności wchodzi w jego ramy. Podobnie jest z ustalonymi strategiami dotyczącymi faktur, rozliczeń z pracownikami, form ich zatrudnienia itp. Planowaniem podatkowym może być zatem tworzenie kadry pracowników składających się z osób ze statusem studenta. Kolejnym przykładem jest prowadzenie działalności w formie spółki osobowej zamiast kapitałowej, a także tworzenie zagranicznych spółek holdingowych.

Przykłady popularnych optymalizacji podatkowych

Optymalizacje podatkowe są popularne zarówno wśród nowych przedsiębiorców, jak i firm działających na rynku od lat. Mogą z nich korzystać działalności rozliczające się w ramach księgowości pełnej, a także uproszczonej. Przykładów optymalizacji jest wiele, a odpowiednie dla danej firmy dobierać powinni doświadczeni specjaliści. Warto o to prosić ekspertów z biura rachunkowego PROFIT POLSKA, która przed optymalizacją przeprowadzi szeroką analizę ekonomiczno-finansową przedsiębiorstwa. By móc uiszczać fiskusowi niższe podatki należy bowiem dokładnie zapoznać się z koniecznymi do spełnienia warunkami, a także z przepisami prawa. Te ulegają częstym nowelizacjom i bezsprzecznie ważne jest ich stałe monitorowanie.

Jeśli chodzi zaś o przykłady często stosowanych optymalizacji podatkowych, warto wyróżnić między innymi:

  • ulgę za złe długi,
  • preferencyjny ZUS dla jednoosobowych działalności,
  • leasing operacyjny,
  • rozliczenia kwartalne z tytułu podatku VAT,
  • rozliczenia kwartalne z tytułu podatku dochodowego,
  • kredyt podatkowy,
  • uproszczona zaliczka na podatek dochodowy,
  • rozliczanie strat podatkowych,
  • jednorazowa amortyzacja,
  • stosowanie KPiR zamiast ksiąg rachunkowych (w przypadku nieprzekroczenia limitu przychodu rocznego ustalanego przez NBP).
Opracowanie:
Warszawa, Madalińskiego 106
tel. 501 700 660
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz