Artykuł sponsorowany

Optymalizacja kosztów budowy

Optymalizacja kosztów budowy

Optymalizacja kosztów budowy to bardzo ważne zagadnienie. Realizacja przedsięwzięcia budowlanego musi mieć odzwierciedlenie w biznesplanie zleceniodawcy. Ponadto powinna także spełniać kryterium dotyczące uzyskania maksymalnych efektów z wniesionych nakładów. Optymalizacja kosztów to bynajmniej nie tylko tzw. cięcie kosztów, ale przede wszystkim racjonalizacja wydatków.

Kiedy można przeprowadzić optymalizację kosztów budowy?

Wiele osób zadaje sobie pytanie na jakim etapie budowy najlepiej jest przeprowadzić optymalizację kosztów. W trakcie przygotowania robót budowlanych możemy wyróżnić kilka faz projektowania. Chodzi oczywiście o koncepcję, projekt budowlany oraz projekt wykonawczy. Koncepcja jest projektem, który ma na celu przedstawienie możliwości zabudowy danej działki. Może ona obejmować także projekt przebudowy lub rozbudowy już istniejącego obiektu. W ramach koncepcji możemy wyróżnić wizualizacje budynku, rzuty kondygnacji, a także przekroje oraz zestawienie danych technicznych. Projekt budowlany jest dokumentem, który podlega prawnemu zatwierdzeniu. Powinien być on sporządzony zgodnie z ustaleniami miejskiego planu zagospodarowania przestrzennego bądź warunkami decyzji o warunkach zabudowy oraz zagospodarowania terenu. Plan budowlany musi być także zgodny z obowiązującymi przepisami prawa. Projekt wykonawczy jest formą opracowania, które ma na celu uzupełnienie projektu budowlanego. Na tej podstawie jest sporządzany tzw. przedmiar robót, kosztorys inwestorski oraz oferta wykonania danej inwestycji.

Wraz z postępem prac zleceniodawca uzyskuje coraz bardziej szczegółowe informacje dotyczące robót budowlanych. Dzięki temu możliwe staje się dokładniejsze szacowanie kosztów inwestycji.

Jak wygląda optymalizacja kosztów na etapie koncepcji?

Bardzo ważnym elementem optymalizacji kosztów na tym etapie jest precyzyjne opisanie kryteriów, jakie ma spełniać inwestycja. Wszystkie kryteria powinny posiadać tzw. wagi procentowe. Dzięki temu dużo łatwiej określić aspekty, na których zależy zleceniodawcy i tym samym jest gotów ponieść wyższe koszty z nimi związane. Na przeciwległym biegunie znajdą się aspekty, które muszą być uwzględnione, ale w podstawowym stopniu i przy minimalnych kosztach.

Jak wygląda optymalizacja kosztów na etapie projektowania?

Optymalizacja kosztów budowy może być także prowadzona na etapie projektowania. Jest to ostatni etap przygotowań przed rozpoczęciem budowy. Jak doskonale wiadomo w projekcie budowlanym oraz wykonawczym pojawiają się konkretne rozwiązania i technologie, które zostaną wykorzystane w fazie budowy. Mają one bezpośredni wpływ na koszt budowy. Na etapie projektowania można zastąpić te rozwiązania przez inne, analogiczne technologie. Technologie, które pozwolą na utrzymanie parametrów technicznych, a jednocześnie pozwolą obniżyć koszty przedsięwzięcia.

Na etapie projektu budowlanego i wykonawczego cały zespół projektantów, nadzór budowlany oraz zamawiający powinni skupić się na:

  • Przyjętych rozwiązaniach projektowych pod kątem zastosowana równoważnych, ale znacznie tańszych technologii
  • Standardzie zastosowanych materiałów pod kątem ich ceny
  • Optymalizacji zużycia materiałów
  • Optymalizacji pracy sprzętu
  • Optymalizacji kosztów tzw. zaplecza budowy
  • Minimalizacji ryzyka
  • Zagadnieniu występowania kolizji w branżach

Oczywiście bardzo istotna jest także optymalizacja późniejszych kosztów utrzymania budynku. Jak pokazuje praktyka niejednokrotnie lepszym rozwiązaniem jest wybór droższych rozwiązań, które pozwalają na obniżenie kosztów użytkowania.

Wedle przeprowadzonych badań właściwa optymalizacja kosztów budowy może zmniejszyć ilość odpadów budowlanych nawet o 49%. Ponadto optymalizacja pozwala zredukować ilość wypadków i kolizji nawet o 53%. Ma to ogromne znaczenie biorąc pod uwagę fakt, że nawet 1/3 materiałów budowlanych jest marnowana w trakcje realizacji danego projektu.

Chcąc dokonać optymalizacji kosztów budowy warto skorzystać z pomocy firmy Elektroinżynieria z miejscowości Grabów-Wójtostwo. Firma prowadzona przez Pana Tomasza Kowalskiego działa na rynku od 2016 roku i zajmuje się m. in. obsługą inżynierską inwestycji, a także optymalizacją kosztów budowy.

Opracowanie:
Grabów-Wójtostwo 1C
tel. 696 201 907
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz