Artykuł sponsorowany

Optometrysta – jakie świadczy usługi w porównaniu do okulisty oraz optyka?

Optometrysta – jakie świadczy usługi w porównaniu do okulisty oraz optyka?

Specjaliści zajmujący się badaniem oczu dzielą się na okulistów, optyków oraz optometrystów. Zanim zdecydujemy się na udanie do jednego z tych specjalistów, warto będzie wiedzieć, czym dokładnie się różnią. Jak można się bowiem łatwo domyślić, każdy z nich będzie zajmował się czymś nieco innym. Sprawdź, co szczególnie warto wiedzieć w tym temacie.

Zacznijmy od okulisty

Na początek, warto będzie skupić się na opisie tego, czym dokładnie zajmuje się okulista. Jest to bowiem najbardziej rozpowszechniony zawód w świadomości większości z nas. Jak dobrze wiemy, okulista jest lekarzem specjalista, do którego zadań należy między innymi przyjmowanie pacjentów w odpowiednich przychodniach, szpitalach czy też gabinetach prywatnych. Oczywiście, lekarz specjalista zajmujący się okulistyką musi odznaczać się ukończeniem odpowiedniego kierunku studiów medycznych. Bez zbędnego przedłużania, od razu zaznaczmy tutaj, że oprócz przyjmowania pacjentów, do głównych zadań okulisty należy oczywiście diagnoza oraz leczenie chorób oczu. Dobrze będzie dodatkowo także opisać nieco to, jak wygląda wizyta u takiego lekarza specjalisty.

Jak to zazwyczaj bywa, pierwszą rzeczą, z jaką spotkamy się podejmując decyzję o udaniu się na wizytę do okulisty jest przeprowadzenie wywiadu. Za jego pomocą lekarz będzie w stanie wstępnie określić, z czym może być związany problem, z którym boryka się dany pacjent. Po przeprowadzeniu wywiadu przyjdzie oczywiście czas na wykonanie odpowiednich badań okulistycznych, spośród których najbardziej podstawowe badanie stanowi sprawdzenie ostrości wzroku. Oczywiście, jest to tylko jedno z wielu badań, które okulista może przeprowadzić w zależności od konkretnej sytuacji u danego pacjenta. W efekcie, udając się do okulisty możemy też spotkać się z chociażby takimi badaniami, jak pomiar ciśnienia wewnątrz gałkowego czy też szczegółowe badanie oka z wykorzystaniem tak zwanej lampy szczelinowej.

A co z optykiem?

Skoro już wyjaśniliśmy sobie wszystkie najważniejsze kwestie związane z tym, czym zajmuje się okulista, możemy przejść do optyka. Zanim jednak to zrobimy, pragniemy zaznaczyć, że poszczególne informacje w tym temacie udało nam się uzyskać dzięki konsultacji z ekspertami z zakładu optycznego Oko. W temacie optyka trzeba wiedzieć przede wszystkim, że nie jest to oczywiście lekarz. Jest to bowiem osoba zajmująca się zawodowo wykonywaniem okularów na podstawie recepty otrzymanej przez pacjenta podczas wizyty w gabinecie okulistycznym. Co więcej, do wykonania okularów może dojść na podstawie badań wykonanych przez optometrystę, ale na tym skupimy się nieco niżej.

Z innych informacji, poruszając temat optyka warto będzie dodać także, że specjalista tego rodzaju pozwoli nam dobrać najlepsze możliwe oprawki okularów, a także dopasuje w razie potrzeby między innymi okulary przeciwsłoneczne z odpowiednim filtrem UV. Co więcej, to właśnie u optyka możemy także zlecić konserwację czy też naprawę okularów. Z pewnością dobrze będzie wspomnieć dodatkowo także o tym, że optyk może mieć skończone studia podyplomowe, ale nie jest to tak naprawdę wymagane. Potrzebne jest to głównie w momencie, gdy dany optyk chce dodatkowo wykonywać także badania mające na celu dobór odpowiedniej korekcji okularowej.

Czym zajmuje się optometrysta?

Na koniec pozostawiliśmy sobie prawdopodobnie najmniej znany rodzaj specjalisty mającego do czynienia z okularami oraz ogólnie oczami. Tak więc, optometrysta jest specjalistą zajmującym się w głównej mierze przeprowadzaniem badań refrakcji, a także doborem odpowiedniego sposobu korekty danej wady wzroku. Tutaj potrzebne będzie ukończenie studiów podyplomowych na kierunku optometria lub ukończenie studiów wyższych. Zadaniem optometrysty jest więc najczęściej pomoc klientom pod kątem doboru odpowiednich okularów oraz soczewek, które to odznaczają się parametrami pozwalającymi zniwelować konkretną wadę u danej osoby. Oprócz tego, optometrysta może także pomóc w kwestii doboru odpowiednich gadżetów dla osób z soczewkami.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz