Materiał Partnera

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech

W Niemczech mieszka według Federalnego Urzędu Statystycznego w Wiesbaden, ponad 700 tysięcy Polaków, którzy posiadają tylko obywatelstwo polskie. Większość z tych osób to pracownicy tymczasowi, którzy legalnie zatrudnili się w różnych branżach u naszego zachodniego sąsiada. Niemcy to wciąż bardzo atrakcyjny kierunek emigracji zarobkowej, ale tylko wtedy, kiedy praca podejmowana jest w sposób legalny. O to dbają agencje pośredniczące, które oferują między innymi stanowiska opiekunek osób starszych, schorowanych oraz niepełnosprawnych.

Opieka nad seniorami – jak wygląda taka praca w Niemczech?

Opieka nad seniorami w Niemczech polega na wprowadzeniu się do domu niemieckiej rodziny, której członkiem jest osoba starsza. To ona wymaga stałej opieki, polegającej na towarzyszeniu przy wszystkich czynnościach takich, jak toaleta, jedzenie, czy spacery. Pracownicy zajmujący się seniorami, muszą zatem nie tylko zajmować się czynnościami domowymi, ale także pielęgnacyjnymi. Mowa o pomocy przy myciu, czesaniu, ubieraniu, czy zakładaniu bielizny osobistej osobie unieruchomionej w łóżku. Ważne jest również zapewnianie towarzystwa – to sprzyja podwyższaniu komfortu życia pacjenta geriatrycznego, a także skłania go do większej aktywności, w tym do rozwijania zainteresowań. Opieka nad osobą starszą w Niemczech to zatem bardzo wymagająca praca, która nie tylko pozwala podwyższyć kompetencje opiekuńcze, pielęgniarskie, ale także komunikacyjne, społeczne itd. Często osoby pracujące na takich stanowiskach u naszych zachodnich sąsiadów, później uzyskują świetne zatrudnienie w Polsce, w różnych fundacjach, ośrodkach pomocy społecznej, w domach dla seniorów, czy w prywatnych klinikach!

Wymagania zawodowe przy pracy z osobą w podeszłym wieku

Praca z osobą w podeszłym wieku w Niemczech, wiąże się przede wszystkim z koniecznością wysokich kompetencji społecznych i komunikacyjnych. Idealnie sprawdzają się osoby empatyczne, o radosnym usposobieniu, oczywiście znające język niemiecki – czasem wystarczy znajomość języka angielskiego, jeśli rodzina seniora i on sam, nim władają. Ważnymi zawodowymi kompetencjami są również cierpliwość, dokładność, gotowość na pracę zarówno w dzień, jak i w nocy, a także umiejętności związane z pracami domowymi, czy też z pielęgniarskimi/opiekuńczymi/pielęgnacyjnymi.

Korzyści z pracy w Niemczech na stanowisku opiekuna osoby starszej

Korzyści z pracy na stanowisku opiekuna osoby starszej jest wiele. Oczywiście należy wymienić przy tym rozwój własnych kompetencji społecznych i językowych, ale ważne są również czynniki ekonomiczne. Praca u niemieckiej rodziny to zapewnione bezpłatne wyżywienie, komfortowy pokój, a czasem także możliwość zwiedzenia kraju, w 100% za darmo! Najczęściej zatrudnienie polega na dwumiesięcznych zmianach – dwa miesiące pracy, dwa miesiące w domu – co wbrew pozorom jest bardzo opłacalne finansowo. Zarobki przy opiece nad osobami starszymi są bardzo wysokie, często przekraczając nawet 1500 euro netto miesięcznie. Brak konieczności wydawania pieniędzy na własne utrzymanie w Niemczech, zapewnia oszczędność nawet 7 tysięcy złotych każdego miesiąca! Należy jednak zawsze podejmować tego typu zatrudnienie w agencjach pracy tymczasowej, które zapewniają opłacony ZUS, ubezpieczenie, przejazdy i przede wszystkim pełne bezpieczeństwo. Atrakcyjne warunki pracy, klarowne umowy i kompleksową pomoc, uzyskasz zatem m.in. dzięki współpracy ze specjalistami FHU „SKOWRON”

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz