Materiał Partnera

Opakowania ekologiczne – czym się charakteryzują? Jak je wybierać?

Opakowania ekologiczne – czym się charakteryzują? Jak je wybierać?

Dbałość o środowisko naturalne to coraz popularniejsza postawa, szczególnie w społeczeństwach rozwiniętych. Wszelkiej maści opakowania to zaś jeden z głównych czynników powodujących degradację przyrody i zaśmiecanie globu. Wielkie koncerny coraz częściej odchodzą od opakowań plastikowych na rzecz surowców odnawialnych i biodegradowalnych. Dowiedz się, które opakowania są ekologiczne, a które nie.

Opakowania ekologiczne

Prawie każdy produkt jest w jakiś sposób zapakowany. Wciąż najpopularniejsze worki, pojemniki, butelki czy pudełka z tworzyw sztucznych ulegają zaś bardzo powolnemu rozkładowi (nawet do 1000 lat!). Stąd ogólnoświatowy trend do poszukiwania alternatywnych, bardziej przyjaznych dla środowiska rozwiązań. Naukowcy nieustannie pracują nad wytwarzaniem funkcjonalnych i biodegradowalnych materiałów, które będą mogły zastąpić wszechobecny plastik.

Nowoczesne biopolimery, czyli podobne do plastiku tworzywa wytwarzane z roślin uważane są za surowiec przyszłości, jednak nie są jeszcze szeroko stosowane. Nie oznacza to jednak, że nie warto zwracać uwagi na to, jakie opakowania wybierasz podczas codziennych zakupów. Przede wszystkim dobrze stawiać na surowce nadające się do recyklingu. Są one oznaczone specjalnym symbolem.

Do najbardziej ekologicznych należą zwrotne opakowania szklane. Ich dodatkową zaletą jest bezpieczeństwo. Szkło, w przeciwieństwie do tworzyw sztucznych, nie reaguje bowiem z żywnością, wytwarzając toksyczne substancje, nawet w wysokich temperaturach. Przyjazne środowisku są także opakowania papierowe, tekturowe i kartonowe – ulegają szybkiemu rozkładowi, często są też przetwarzane. Ekologiczne opakowania papierowe kupić można na przykład w firmie Delfin Sp.j., która jest polskim producentem i dystrybutorem artykułów biurowych oraz papierniczych.

Jakich opakowań unikać?

Aby pomóc Ziemi i, co za tym idzie, także sobie, warto za wszelką cenę wystrzegać się najbardziej szkodliwych i najbardziej zaśmiecających planetę materiałów, czyli:

  • styropianu,
  • aluminium,
  • wielomateriałowych kartonów do napojów,
  • tworzyw sztucznych.

Opakowania plastikowe co prawda podlegają segregacji i recyklingowi, jednak w praktyce proces ten nastręcza wielu trudności. Rozkład popularnych butelek PET, używanych do pakowania napojów, wciąż jest bardzo trudny. Nie nadają się one również do ponownego wykorzystania, ponieważ uwalniają toksyczne substancje.

Do szkodliwych dla środowiska należą także kartony, w których kupuje się soki czy mleko. Wykonane są one z aluminium, tektury i plastiku, które bardzo ciężko od siebie oddzielić, aby poddać dalszej obróbce. Nieekologiczne jest również aluminium. Jego recykling i produkcja wymagają zużycia ogromnych pokładów energii. Najgorszy dla Ziemi jest jednak styropian – nie ma możliwości, aby poddać go recyklingowi, a jego rozkład trwa nawet 500 lat. Popularne tacki czy opakowania na dania na wynos z polistyrenu mogą być również szkodliwe dla zdrowia.

Wybierając na co dzień opakowania papierowe, szklane czy biodegradowalne być może nie zmienisz świata, ale z pewnością zadbasz o środowisko naturalne oraz o swoje zdrowie. Warto więc dokonywać świadomych wyborów. Taka postawa to również sygnał dla producentów, mówiący o potrzebie stosowania ekologicznych rozwiązań.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz