Artykuł sponsorowany

Oleje sprężarkowe - wady i zalety

Oleje sprężarkowe - wady i zalety

Oleje dzieli się na kategorie ze względu na zastosowanie (w transporcie samochodowym i w przemyśle), ale także ze względu na rodzaj oleju bazowego (oleje syntetyczne, mineralne czy biobazowe). Ich główna funkcja to zmniejszenie oporów tarcia. Jakimi zaletami oraz wadami wyróżniają się oleje sprężarkowe? Sprawdziliśmy.

Czym są sprężarki?

Sprężarkami nazywamy urządzenia, które są powszechnie stosowane w przemyśle do sprężania różnych typu gazów (obojętne, chemiczne, itd.), ich magazynowania, a także transportowania. Są one niezbędnym ogniwem wielu instalacji przemysłowych, dlatego tak ważna jest ich odpowiednia konserwacja.

Warto wspomnieć o tym, że powinniśmy pamiętać o odpowiednim doborze środka smarowego. Może się to wydawać bardzo proste, gdyż na rynku znajdziemy szeroki wybór, lecz nie do końca tak jest. Olej sprężarkowy jest narażony na pracę w niekorzystnym środowisku (zmiana temperatury, itd.). Z tego też powodu podczas wyboru należy wziąć pod uwagę rodzaj sprężonego gazu, typ sprężarki oraz warunki pracy.

Jakie są zalety poszczególnych rodzajów oleju sprężarkowego?

Pierwszym typem oleju sprężarkowego jest olej mineralny. Z całą pewnością możemy stwierdzić, że jego największymi zaletami jest łatwa dostępność, niska cena, a także to, że jest odpowiedni dla środowisk mniej wymagających.

Następnym typem jest olej PAO. Wyróżnia się on bardzo wysoką stabilnością hydrolityczną, szerokim zakresem pracy temperatury, stabilnością termiczną, brakiem korozji, a także bardzo dobrymi właściwościami niskotemperaturowymi.

Decydując się na zakup oleju sprężarkowego, warto udać się do firmy Oil-Smar, która mieści w Warszawie. Z całą pewnością znajdziemy tam szeroką ofertę różnych olei, a także uzyskamy fachowe doradztwo.

Kolejnym jest olej PAG. Do jego atutów zaliczamy wysoki WL, bardzo dobre właściwości smarne, niską toksyczność oraz stabilność termiczną. Ostatnim już rodzajem jest olej ESTRY. Ten typ charakteryzuje się dobrą rozpuszczalnością, wysokim poziomem biodegradowalności i wysokimi temperaturami zapłonu.

Jakie są wady poszczególnych rodzajów oleju sprężarkowego?

Do wad oleju mineralnego możemy zaliczyć niską stabilność termiczną w porównaniu z olejami syntetycznymi, słabe właściwości niskotemperaturowe, a także tendencję do tworzenia się osadów, które w obecności powierza się utleniają.

Jeśli chodzi o typ oleju PAO - tutaj możemy wymienić obniżoną rozpuszczalność dodatków oraz wysoką cenę - to właśnie dwie największe wady tego rodzaju. Olej PAG wyróżnia się wieloma wadami - brak kompatybilności z olejami mineralnymi  i większością innych syntetycznych, ograniczona mieszalność z innymi PAG, wysoka cena, czy rozpuszczalność wodzie - to kilka z minusów, którymi się charakteryzuje ten rodzaj oleju.

Natomiast do ostatniego już rodzaju - ESTRY, zaliczamy niestabilność hydrolityczną, ograniczoną kompatybilność z uszczelnieniami i higroskopijność.

Podsumowując, jak widzimy, każdy rodzaj oleju sprężarkowego ma swoje zalety, jak i wady. Tak naprawdę jego wybór jest zależny od nas. Z całą pewnością możemy stwierdzić, że przed dokonaniem wyboru powinniśmy się dobrze zastanowić, aby móc podjąć odpowiednią decyzję.

Opracowanie:
Warszawa, Przedpole 1
tel. 22 846 69 79
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz