Artykuł sponsorowany

Oleje silnikowe i ich zadania

Oleje silnikowe i ich zadania

Chemia samochodowa obejmuje kilka rodzajów płynów eksploatacyjnych, bez których żaden pojazd nie mógłby normalnie funkcjonować. Do tej grupy zaliczają się też oleje silnikowe, dostępne w wielu różnych odmianach, odpowiedzialne za sprawne działanie silnika samochodowego.

Olej olejowi nierówny, czyli rozmaitość produktów na rynku

Zarówno doświadczeni, jak i młodzi kierowcy miewają spore problemy z dokonaniem wyboru odpowiedniego oleju. Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów – poszczególne oleje różnią się nie tylko marką, ale także składem czy sposobem produkcji. Zgodnie z podstawową klasyfikacją dzielimy oleje silnikowe na mineralne, syntetyczne i półsyntetyczne, a opinie co do jakości każdego z ich rodzajów są podzielone.

Każdy olej silnikowy jest mieszaniną oleju bazowego i rozmaitych dodatków, które decydują o jego funkcjonalności. Oleje mineralne są ciężkie, bardzo gęste i wymagają częstej wymiany. Ich minusem jest to, że w czasie spalania wytwarzają toksyczne związki, w tym tlenek węgla i dwutlenek węgla. Oleje te stosuje się w silnikach o dużym przebiegu.

Alternatywą dla produktów mineralnych są produkty syntetyczne. Jak większość chemii tworzonej w sposób sztuczny w procesie syntezy pojawiają się ulepszenia, dzięki którym oleje te znacznie lepiej sprawdzają się w praktyce, są odporniejsze na utlenianie, dzięki czemu silnik pozostaje czysty i wolny od osadów. Oleje syntetyczne są rzadsze, dlatego szybciej docierają do wskazanych miejsc, a także usprawniają odpalanie zimnego silnika. Kompromisem pomiędzy olejami mineralnymi i syntetycznymi są oleje półsyntetyczne.

Najważniejsze funkcje oleju silnikowego

Stosowanie odpowiedniego oleju silnikowego to kwestia wiedzy, ale też rodzaju silnika i jego przebiegu. W praktyce najlepszym rozwiązaniem bywa zapewne olej półsyntetyczny, który łączy w sobie pozytywne cechy syntetyków i ochronę typową dla olejów mineralnych. Firmy takie jak Auto-Ruch Arkadiusz Rybicki, specjalizujące się w serwisie i autoregeneracji, a także oferujące sprzedaż olejów silnikowych, posiadają w asortymencie wiele różnych typów olejów silnikowych. Dokonując wyboru, zawsze można zasięgnąć rady doświadczonego fachowca. Dobrze wybrany olej silnikowy ma pełnić kilka podstawowych funkcji. Jego zadaniem jest przede wszystkim zmniejszenie tarcia, jakie pojawia się podczas pracy silnika oraz chłodzenie podlegających tarciu elementów.

Silnik pracujący przy małym poziomie oleju może ulec przegrzaniu i zatarciu, co oznacza jego trwałe uszkodzenie. Mniejsze tarcie to ochrona części przed zużyciem, dzięki czemu silnik dłużej pozostaje sprawny. Kolejnym ważnym aspektem jest szczelność silnika, którą ma zapewniać olej. Im mniejsze tarcie i zużycie części, tym większy poziom szczelności, dodatkowo wzmacnianej przez tę substancję. Olej chroni też przed korozją, zapewnia czystość powierzchni i pozwala na uruchamianie podzespołów w szerokim zakresie temperatur.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz