Artykuł sponsorowany

Olej opałowy i napędowy – różnice i zastosowanie wyrobów ropopochodnych

Olej opałowy i napędowy – różnice i zastosowanie wyrobów ropopochodnych

Ropa naftowa, nazywana też „czarnym złotem”, jest substancją, której wydobycie i przetwórstwo stanowią obecnie jeden z filarów gospodarki światowej.  Jest niezmiernie ważnym źródłem energii, ale też surowcem, bez którego życie współczesnego człowieka i jego dalszy rozwój byłyby bardzo trudne.

Ropa naftowa – paliwo i nie tylko

Pierwsze skojarzenia, po usłyszeniu słowa ropa, to stacje paliw i silniki diesla. Olej napędowy to oczywiście jeden z wielu produktów powstających w wyniku destylacji ropy naftowej w rafineriach na całym świecie. Jest on najczęściej wykorzystywany w silnikach wysokoprężnych. Stanowi również produkt, z którego można uzyskać inne oleje o szerokim zastosowaniu przemysłowym. Należą do nich między innymi oleje smarowe. Podobnie jak olej napędowy powstaje również benzyna, a jej skład jest zależny od wyjściowego składu ropy i warunków w jakich przebiegała rektyfikacja. Z ropy naftowej o niskim standardzie lub resztek będących pozostałością destylacji powstaje olej opałowy. Charakteryzuje się on dużą wartością energetyczną. Jest gęsty, oleisty i złożony z wysokocząsteczkowych węglowodorów. Najczęściej spotykamy się z podziałem na olej opałowy lekki i ciężki. W pierwszym przypadku używa się go głównie w kotłowniach przydomowych oraz w instytucjach i małych lub średnich firmach. Olej opałowy ciężki znajduje zastosowanie w instalacjach przemysłowych oraz elektrociepłowniach.

Dystrybucja paliw i materiałów ropopochodnych

Wraz z rozwojem produkcji i zapotrzebowania na paliwa oraz produkty ropopochodne dynamicznie rozwinęła się sieć dystrybucji tych materiałów. Również w Polsce funkcjonują firmy oferujące hurtową sprzedaż ropy  oraz oleju napędowego i opałowego. Taką firmą jest Swatowski, która swoją siedzibę ma w Brzegu. Swoim klientom proponują również wysokiej jakości materiały opałowe takie jak węgiel, koks i miał oraz duży wybór materiałów budowlanych, a w szczególności kruszyw, w tym m.in. piasku. Dysponują oni również własnymi środkami transportu, dzięki którym zapewniają rzetelny i terminowy transport oleju opałowego, napędowego oraz innych paliw i materiałów. Wieloletnie doświadczenie sprawia, że firma Swatowski może spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających odbiorców.

Przyszłość ropy naftowej

Postęp technologiczny, dążenie ludzi do wykorzystania czystej energii oraz coraz częstsze zastosowanie silników elektrycznych w pojazdach mogą sprawić, że zapotrzebowanie na ropę naftową może ulec zmniejszeniu. Na razie jednak jej zużycie jest na tyle duże, że istnieje potrzeba ciągłych poszukiwań nowych złóż „czarnego złota” i ich eksploatacji. Wynika z tego, że nawet jeżeli świat będzie musiał zaakceptować wizję końca ery ropy, to na razie wydaje się ona stosunkowo odległa.

Jak widać obecnie sprzedaż ropy, materiałów ropopochodnych i produktów z nią związanych nieustannie rośnie. Pozwala to sądzić, że jeszcze przez długi czas ludzie korzystać będą z dobrodziejstw związanych z tą branżą.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz