Materiał Partnera

Okulary słoneczne – dlaczego powinniśmy kupować je w salonie optycznym?

Okulary słoneczne – dlaczego powinniśmy kupować je w salonie optycznym?

Wielkimi krokami zbliża się do nas wiosna, a wraz z nią możemy się spodziewać coraz więcej słońca. Chociaż jego promienie dodają nam energii i poprawiają humor, to potrafią być także szkodliwe. Od jaskrawego światła słonecznego cierpią między innymi nasze oczy. Dlatego należy je chronić za pomocą okularów słonecznych. Niestety, nie wszystkie okulary z przyciemnianymi szkiełkami stanowią rzeczywistą ochronę dla naszych oczu – niektóre z nich, nieodpowiednio dobrane i o niskiej jakości, mogą nam po prostu zaszkodzić. Dlatego okulary słoneczne musimy kupować u optyka!

Szkodliwe okulary przeciwsłoneczne

Okulary kupowane w modnych sieciówkach lub co gorsza na straganach w miejscowościach wypoczynkowych mogą poważnie zaszkodzić naszym oczom. W okularach słonecznych nie chodzi przecież tylko o to, by przyciemniały nam pole widzenia. Ważna jest też ochrona oczu przed szkodliwymi promieniami UV. Kiedy oko jest osłonięte ciemnymi szybkami, źrenica się rozszerza, przez co, gdy okulary nie są wyposażone w odpowiednie filtry, nasze oczy są bardziej narażone na działanie szkodliwych promieni UV. Dlatego powinniśmy kupować wyłącznie okulary  z filtrem i potwierdzającym go atestem – znajdziemy je w salonie optycznym Nowe Binokle Optyk O tym, że okulary posiadają atest, świadczy zwykle symbol CE – jednak jeśli nalepkę z takim symbolem mają tanie okulary z kiepskiego źródła, lepiej nie ryzykować. Najbezpieczniej jest kupować okulary w salonie optycznym.

Różne poziomy ochrony

Ochrona przeciwsłoneczna okularów jest podzielona na kilka kategorii – warto wiedzieć o tym, zanim wybierzemy się na zakupy. Wybór kategorii zależy od tego, kiedy chcemy nosić dane okulary słoneczne. Okulary z pierwszej kategorii nadają się tylko do noszenia w pochmurne dni, kategoria druga sprawdzi się przy lepszej pogodzie, a trzecia nada się nawet na wakacyjny wyjazd do gorących krajów. Poleca się ją także dla kierowców. Najwyższa kategorią ochrony jest kategoria czwarta – taki filtr sprawdzi się nawet wysoko w górach.

Dla osób z wadą wzroku

Ochrona oczu przed promieniami słonecznymi bywa szczególnym problemem dla osób, które noszą okulary korekcyjne. Rozwiązań tej sytuacji jest kilka. Na przykład, w okresie letnim, okulary korekcyjne można zastąpić soczewkami kontaktowymi. Wtedy możemy wybrać dowolne okulary przeciwsłoneczne. Możemy też zamówić specjalne słoneczne okulary korekcyjne. Ciekawym, nowoczesnym rozwiązaniem są też okulary korekcyjne ze specjalną, przeciwsłoneczną nakładką typu clip-on.

Oceń artykuł (1)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz