Materiał Partnera

Okulary progresywne dla osób po 45. roku życia

Okulary progresywne dla osób po 45. roku życia

Podobnie jak każdy inny narząd w naszym ciele, również oczy z biegiem lat tracą swoje zdolności adaptacyjne. Nawet jeśli w młodości cieszyliśmy się doskonałym wzrokiem, nie wymagającym pomocy w postaci okularów czy soczewek, to wraz z wejściem w pewien okres życia zauważymy, że mamy coraz większe problemy z wyraźnym widzeniem. Jest to naturalne i niestety nie da się tego uniknąć. Przypadłość ta, nazywana fachowo prezbiopią, a potocznie „starczowzrocznością”, dotyka najczęściej ludzi w wieku po 40. roku życia i pogłębia się mniej więcej do wieku 60-70 lat. Doskonałym narzędziem do korekcji tej wady są okulary progresywne.


Czym jest prezbiopia?

Jak zostało wcześniej wspomniane, prezbiopia to wada wzroku wynikająca z naturalnego procesu starzenia się oka. Często pierwszą oznaką, mówiącą o pogarszaniu się stanu naszego wzroku są nasilające się problemy z czytaniem oraz innymi czynnościami wymagającymi skupienia wzroku na niewielkich odległościach (np. pisanie sms-ów). Prezbiopia może się jednak również objawiać problemami z widzeniami z daleka, przez co uniemożliwia między innymi prowadzenie pojazdów. Winę za pojawianie się tej wady wzroku ponosi pogarszająca się elastyczność soczewki w oku.


Rozwiązanie problemu – okulary progresywne

Osoby cierpiące na prezbiopię do tej pory miały – w zależności od rodzaju wady – możliwość zakupienia jednej pary okularów (np. do widzenia z bliska, potocznie nazywanymi okularami do czytania), lub kilku par, pozwalających na widzenie z bliska oraz z daleka. Pierwsze rozwiązanie wiązało się z obowiązkiem posiadania okularów zawsze przy sobie i zakładania ich w razie konieczności, drugie podwyższało koszty i wymuszało ciągłą zmianę okularów, w zależności od wykonywanych akurat czynności. Okulary progresywne są rozwiązaniem obu tych problemów. Ich soczewki są podzielone na strefy, z których każda posiada inną moc skupiającą - dzięki temu jedna para okularów progresywnych umożliwia wyraźne widzenie na różnych odległościach. Pomiędzy strefami przeznaczonymi do widzenia z bliska i widzenia z daleka znajduje się strefa pośrednia, która nie tylko nie wpływa na naturalną zdolność widzenia osoby noszącej okulary, ale również zapewnia płynne przejście między dwiema strefami i nadaje soczewce wygląd zwykłych okularów.


Okulary progresywne są świetnym wyjście dla każdej osoby, której zależy przede wszystkim na wygodzie, dają możliwość ostrego widzenia na każdą odległość.

Niezbędnym etapem w zakupie tego typu okularów jest wizyta w profesjonalnym zakładzie optycznym, takim jak np. salon Oculus we Wrocławiu. Pracujący w nim lekarze okuliści, optometryści i optycy przy pomocy specjalistycznego sprzętu są w stanie dobrać okulary odpowiednie do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. 

Oceń artykuł (1)
4.0
Komentarze
Dodaj komentarz