Materiał Partnera

Okresowy przegląd urządzeń fiskalnych

Okresowy przegląd urządzeń fiskalnych

Obowiązek przeglądu urządzeń fiskalnych jest regulowany prawnie. Za niestosowanie się do przepisów grozi zaś kara finansowa, która może wynieść od kilkuset złotych do nawet dwudziestokrotności najniższej krajowej! Wszystko po to, aby użytkowany w sklepach czy hurtowniach sprzęt w precyzyjny i bezpieczny sposób zapisywał informacje o transakcjach pieniężnych firmy.

Kiedy należy dokonać przeglądu urządzeń fiskalnych?

Urządzenia fiskalne według obowiązujących przepisów prawa należy poddawać technicznym przeglądom przynajmniej raz na dwa lata. Dokładnie wyznaczony termin można znaleźć zawsze w książce serwisowej, która zakładana jest dla każdego zarejestrowanego urządzenia fiskalnego. To w niej znajdują się także informacje dotyczące firmy, która upoważniona jest do przeprowadzenia analizy stanu sprzętu. Jeśli jednak przedsiębiorca sam chce dokonać wyboru serwisanta, powinien on pobrać specjalny wniosek. Tym zajmuje się najczęściej serwis przejmujący, którym może być np. doświadczony zespół NET SERVICE Roberta Dopierały. Takie firmy gwarantują również wdrożenia najwyższej technologii fiskalnej uznanej marki INSERT.

Warto wiedzieć! W przypadku nowych kas fiskalnych czas do ich przeglądu liczony jest od momentu fiskalizacji. Starsze sprzęty są zaś poddawane przeglądom w terminie liczonych od daty poprzedniego wpisu do książki serwisowej.

Na czym polega przegląd urządzeń fiskalnych?

Postępująca miniaturyzacja urządzeń fiskalnych, a także ich coraz szersze zintegrowanie z innymi systemami takimi jak np. ERP i CRM powodują, że przeglądy to działania związane nie tylko z elektroniką, ale także informatyką. Firmy podejmujące się analiz stanu technicznego kas fiskalnych i terminali przenośnych muszą być wyposażone w nowoczesny sprzęt serwisowy, gwarantując również usługi konserwacyjne, kalibracyjne oraz naprawcze.

Sam przegląd to zaś szereg wielu działań, które nie trwają jednak dłużej niż 60 minut. To wtedy sprawdzany jest stan wszystkich plomb, stan obudowy, stan numeru ewidencyjnego, poprawność działania pamięci fiskalnej, poprawność działania wyświetlacza czy czytelność dokumentów drukowanych przez urządzenie. Ważne jest również zweryfikowanie stanu technicznego modułu zasilania awaryjnego oraz sprawdzenie prawidłowości działania programów pracy kasy, archiwizacji i przetwarzania danych oraz łącza z Centralnym Repozytorium Kas.

Ile kosztuje przegląd urządzeń fiskalnych?

Cena przeglądu urządzeń fiskalnych zależy od wielkości firmy, liczby sprzętów poddawanych analizie, a także od konkurencyjności rynku. Najczęściej jednak jest to kwota w granicach 100-400 złotych. Wiele firm, które z pracowniami serwisowymi podejmują stałą współpracę może liczyć jednak na znaczne rabaty. 

Opracowanie:
Koło, Toruńska 117
tel. 63 261 60 29
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz