Materiał Partnera

Okresowe przeglądy kominowe

Okresowe przeglądy kominowe

Okresowe przeglądy kominowe i wentylacyjne w budynkach są bardzo ważne z wielu względów. Po pierwszej są one jednym z działań profilaktycznych ochrony przeciwpożarowej, po drugie pełnią funkcję bezpieczeństwa zdrowotnego ludzi, a po trzecie są częścią strategii ograniczania emisji szkodliwych gazów do środowiska naturalnego. Warto zatem wiedzieć, na czym one polegają i jak często należy je przeprowadzać.

Coroczne przeglądy kominowe

Okresowe przeglądy kominowe według Ustawy Prawo Budowlane, powinny być przeprowadzane przynajmniej raz w roku, a obowiązkiem tym są objęci wszyscy właściciele i zarządcy osiedli mieszkaniowych, kamienic, budynków gospodarczych i przemysłowych, domów jednorodzinnych/wielorodzinnych oraz innych obiektów, w których wedle prawa powinny zostać zastosowane odpowiednie konstrukcje architektoniczne: system kominowy oraz wentylacyjny. 

Firmy wykonujące przeglądy kominowe

Podmiotami wykonującymi przeglądy kominowe są zakłady kominiarskie, które posiadają nowoczesny sprzęt i szeroko wyspecjalizowanych pracowników. Ważne jest to, że każda kontrola musi być przeprowadzana przez dwóch specjalistów wyposażonych w kamery inspekcyjne, anemometry cyfrowe, ciągomierze, wykrywacze spalin pogazowych, kule kominiarskie i kontrole, a także w niektórych przypadkach w sprzęt termowizyjny. Przepisy mówią również o tym, że cały proces kontrolny musi zakończyć się stosowną dokumentacją, czyli tzw. protokołem z okresowej kontroli przewodów kominowych. Warto wiedzieć, że na działania te składa się również analiza wentylacji, czy systemu spalinowego. To właśnie na terenie Łodzi takie usługi kominiarskie oferuje renomowana firma Domi-Komin Łukasza Domińczyka, która w razie nieprawidłowości podejmuje się czyszczenia kominów, ich modernizacji, czy też instalowania w nich nowoczesnych wkładów żaro i kwasoodpornych (z pełną ofertą przedsiębiorstwa warto zapoznać się na jego stronie internetowej).

Zakres okresowej kontroli przewodów kominowych

Coroczna wizyta kominiarska wiąże się z szeregiem prac kontrolnych, które muszą być wykonane z najwyższą starannością i wnikliwością, uwzględniającą wiele czynników indywidualnych dla danego przypadku. Do uniwersalnych etapów działań kontroli przewodów kominowych należą: badanie drożności wszystkich przewodów, badanie prawidłowości podłączeń, badanie ciągu kominowego, badanie stanu technicznego kominów ponad dachem, badanie dostępu do przeprowadzania kontroli (np. jakość klap włazowych), badanie szczelności przewodów kominowych, a także badanie innych elementów mogących mieć bezpośredni lub pośredni wpływ na stan techniczny komina.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz