Artykuł sponsorowany

Okresowa wymiana opon oraz ich zakup

Okresowa wymiana opon oraz ich zakup

Jeśli mówimy o wymianie opon, mamy na myśli zarówno kupno całkowicie nowego ogumienia, jak i też serwisowanie wulkanizacyjne związane z przejście z okresu zimowego na letni, lub z letniego na zimowy. Każdy kierowca powinien bowiem zwracać szczególną uwagę na stan techniczny opon swojego auta, zarówno dokonując oględzin we własnym garażu, jak i w profesjonalnych warsztatach mechaniki samochodowej.

Sezonowa wymiana opon

Sezonowa wymiana opon ważna jest nie tylko dla poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, czy też dla lepszej kontroli pojazdem. Zmiana ogumienia zimowego na letnie i na odwrót, związana jest również z czynnikami eksploatacyjnymi. Dobrze dobrane opony o odpowiednim bieżniku, jakości tworzywa, ciśnieniu, czy też grubości, zapewniają skróconą drogę hamowania, lepszą przyczepność przy pokonywaniu np. zakrętów, mniejsze zużycie mocy silnika oraz paliwa, a także znacznie zredukowany proces niszczenia ogumienia. Warto zatem pamiętać o sezonowej wymianie opon, wraz z przeprowadzeniem procedury ustawiania prawidłowej geometrii kół.

Istotna jest również świadomość tego, kiedy należy decydować się na zmianę ogumienia. Przyjmuje się, że warunki dla opon zimowych rozpoczynają się od temperatury poniżej 7 stopni Celsjusza. Uogólniając sezonowa zmiana opon powinna być zatem przeprowadzana w okolicach października, a następnie pod koniec marca. Brak przeprowadzania takiego procesu wulkanizacyjnego to zaś nie tylko narażanie się na niebezpieczeństwo i kary finansowe, ale także na uszkodzenia różnych podzespołów auta – np. układu hamulcowego. Opony zimowe i letnie różnią się bowiem swoją elastycznością, zastosowaną mieszanką gumy, czy też odpornością na dane warunki atmosferyczne.

Wymiana opon na nowe

Kierowcy samochodów osobowych, dostawczych, czy też ciężarowych, nigdy nie powinni kierować się wyznacznikami ogólnymi, dotyczącymi całkowitej wymiany ogumienia auta na nowe. Często rekomenduje się dokonywanie tego po dwóch, trzech sezonach rocznych użytkowania, ale dzisiaj najlepsi wulkanizatorzy zwracają uwagę nie na czas eksploatacji, ale zawsze tylko na stan techniczny. Nowe opony należy kupić w przypadku widocznych oznak starzenia na jej powierzchni, w przypadku przebicia, zużytego bieżnika, nierównomiernego zużycia, czy wtedy, kiedy zaobserwowane są uszkodzenia, w postaci rys, wgłębień, przetarć, szczelin oraz zniekształceń. Warto w takich przypadkach decydować się na kupno produktów uznanych marek takich, jak: Aez, Barum, Bfgoodrich, Bridgestone, Continental, Dayton, Dezent, Dębica, Dotz, Dunlop, Enzo, Falken, Firelli, Firestone, Fulda, Goodyear, Hankook, Kleber, Kumho, Matador, Michelin, NOKIAN, Oz Racing, Ronal, Semperit, Sawa, Uniroyal, czy Yokohama. Istotne jest również to, że wysokiej jakości opony zimowe, letnie, czy całoroczne, można regenerować, a także w niektórych przypadkach naprawiać! Takimi działaniami, pełnym zakresem wulkanizacji, oraz sprzedażą ogumienia, zajmuje się zaś m.in. firma Auto- Centrum Daytona. Szeroko wyspecjalizowany warsztat działa zaś w Rzeszowie, obsługując setki zadowolonych klientów.

Opracowanie:
Rzeszów, Krakowska 28a
tel. 504 134 362
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz