OKO SYSTEM T. REZNER. Z jakimi problemami wzroku mogą borykać się osoby chore na cukrzycę?

W naszym kraju na cukrzycę choruje około trzech milionów osób. Jest to choroba cywilizacyjna, podstępna i wieloobjawowa. Nieprawidłowo wyrównana cukrzyca grozi poważnymi powikłaniami. Dotyczą one różnych narządów i struktur anatomicznych. Między innymi oczu. Szacuje się, że na problemy okulistyczne spowodowane cukrzycą cierpi blisko milion pacjentów. Jakie to problemy? Zapytaliśmy lekarza okulistę i mistrza optyki okularowej z gabinetu OKO SYSTEM T. REZNER w Płocku.
Jak cukrzyca niszczy wzrok?
Na początkowym etapie rozwoju cukrzyca nie daje praktycznie żadnych objawów, przez co wielu pacjentów nie wie nawet, że na nią choruje. Co ciekawe, pierwsze zmiany chorobowe, będące wynikiem cukrzycy, często odkrywane są przypadkiem przez okulistów podczas rutynowej kontroli wzroku np. w czasie badania dna oka. W jaki sposób cukrzyca uszkadza wzrok? Wszystko przez hiperglikemię, która powoduje zaburzenia mikrokrążenia siatkówki i błony naczyniowej. Część naczyń krwionośnych zamyka się, co skutkuje niedożywieniem tkanek, a część zwiększa swoją przepuszczalność, przez co w tkankach zaczyna gromadzić się płyn surowiczy. Skutkuje to pogorszeniem się jakości widzenia, w szczególności centralnego. Aby uzmysłowić sobie wagę problemu, warto zauważyć, że powikłania cukrzycowe stanowią główną przyczynę utraty wzroku w grupie diabetyków od 20 do 65 roku życia. O jakich powikłaniach mowa?
Retinopatia cukrzycowa
Jak informuje specjalista z gabinetu OKO SYSTEM T. REZNER – najczęściej występującym i najpoważniejszym zarazem powikłaniem okulistycznym cukrzycy jest retinopatia cukrzycowa. Rozpoznanie tego schorzenia możliwe jest po wykonaniu licznych badań okulistycznych, takich jak badanie ostrości wzroku, badanie widzenia barw, badanie dna oka i angiografia fluoresceinowa. Gabinet OKO SYSTEM T. REZNER wyposażony jest w nowoczesną aparaturę medyczną, która pomaga w sprawnej ocenie stopnia uszkodzenia siatkówki. Od wyniku badania zależy bowiem leczenie retinopatii cukrzycowej. Najczęściej polega ono na normalizacji stężenia glukozy we krwi i stosowaniu odpowiednio zbilansowanej diety. Jeśli zaś chodzi o bezpośrednie metody leczenia tej choroby, to należy tu wspomnieć o podawaniu preparatów anty-VEGF w formie iniekcji do ciała szklistego. W niektórych przypadkach stosuje się też laseroterapię.
Zaćma, jaskra i neuropatie cukrzycowe
Statystyki pokazują, że zaćma i jaskra występują znacznie częściej u diabetyków niż u pacjentów, u których zdiagnozowano inne choroby. Zarówno zaćma, jak i jaskra mogą skutkować całkowitą ślepotą. W przypadku cukrzyków rozwój wymienionych wyżej chorób oczu przebiega intensywnie, a ich leczenie nastręcza wielu trudności. Kolejnym problemem są neuropatie cukrzycowe. Porażenie nerwu III powoduje opadanie powieki i upośledzenie funkcji źrenicy. Z kolei porażenie nerwu IV skutkuje podwójnym widzeniem i odchylaniem się oka ku górze. Zdarza się, że neuropatie ustępują samoistnie, lecz najczęściej ich leczenie wymaga współpracy neurologa i okulisty.