Materiał Partnera

Okna plastikowe, drewniane czy aluminiowe? Co wybrać?

Okna plastikowe, drewniane czy aluminiowe? Co wybrać?

Współcześnie wszystkie okna są szczelne i funkcjonalne. Rodzaj okuć okiennych decyduje jednak o wielu niuansach użytkowych. Poza tym to, z jakich materiałów wykonano okucia, decyduje o ich charakterze i walorach estetycznych. Jakie są wady i zalety okien plastikowych, drewnianych i aluminiowych? Które warto wybrać, budując lub remontując dom czy mieszkanie? Podpowiadamy.

Okna drewniane – wady i zalety

Drewno jest od zawsze uważane za eleganckie i ponadczasowe. Do wnętrz wnosi ciepło oraz szlachetny charakter. Profile okienne najczęściej wykonuje się z klejonego dębu, sosny lub gatunków egzotycznych. Dzięki technologii klejenia warstwowego z naprzemiennym układem włókien, zyskują one bardzo dużą wytrzymałość, a także odporność na wilgoć. Nowoczesne okna drewniane nie ulegają więc wypaczeniu i nie tracą szczelności, nawet w trudnych warunkach. W połączeniu z wysoka estetyką i naturalnym charakterem surowca sprawia to, że wielu inwestorów interesuje się zakupem okien drewnianych.

Ich największą wadą jest dość wysoka cena. Wysokiej klasy okna drewniane mogą kosztować nawet dwukrotnie więcej niż plastikowe. Wymagają też regularnego czyszczenia oraz wykonywania zabiegów konserwacyjnych co kilka lat.

Okna plastikowe – wady i zalety

Okna plastikowe wciąż są najbardziej popularne. Powodem takiej sytuacji z pewnością jest ich przystępna cena, jednak profile z PCV są też bardzo funkcjonalne i nie wymagają żmudnej konserwacji. Decydując się na okucia plastikowe, możesz wybierać spośród ofert bardzo wielu producentów i wykonawców. Jednym z nich jest firma Ani-Max-Okna. Anna Kaźmierczak z Łodzi. Dzięki wielokomorowej konstrukcji profili okna z PCV zapewniają doskonałą izolację termiczną i akustyczną.

Nie każdemu podoba się wygląd popularnych „plastików”, szczególnie tych klasycznych, białych. Obecnie można jednak zamówić profile o różnych kolorach, a także pokryte okleiną, która nadaje im wygląd drewna lub metalu. Okna plastikowe dobrze sprawdzają się w mieszkaniach. Nie nadają się jednak do wykonywania bardzo dużych przeszkleń w domach czy budynkach użyteczności publicznej.

Okna aluminiowe – wady i zalety

Profile aluminiowe są uważane za niezwykle eleganckie i prestiżowe rozwiązanie. Stają się więc coraz popularniejsze. Ich dużym atutem jest doskonała trwałość, wytrzymałość oraz stabilność, dzięki czemu pozwalają na wykonanie nawet bardzo dużych przeszkleń. Okucia z aluminium są lekkie i smukłe, a dzięki komorowej konstrukcji oferują dobrą izolację termiczną. Nie wymagają żadnych zabiegów konserwacyjnych. Ich wygląd pasuje idealnie do nowoczesnej i awangardowej architektury.

Największą przeszkodę dla inwestorów w wyborze okien aluminiowych stanowi cena – są one bowiem najdroższe. W zależności od parametrów stolarka aluminiowa może być trzykrotnie droższa od plastikowej. Mimo iż nowoczesne profile aluminiowe nie powodują wychładzania się pomieszczeń, to są zimne w dotyku, co nie wszystkim odpowiada. Są one szczególnie polecane do miejsc, gdzie występują duże przeszklenia – montaż okien z aluminium w bloku zwykle mija się z celem.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz