Artykuł sponsorowany

Okna plastikowe czy aluminiowe – które wybrać?

Okna plastikowe czy aluminiowe – które wybrać?

Stolarka okienna odpowiada za wiele ważnych na co dzień spraw. Okna wpływają np. na to, czy ciepło we wnętrzu będzie się długo utrzymywać, czy też będzie ono wymagało ciągłego dogrzewania. Od okien zależy też poziom nasłonecznienia, nie wspominając o estetyce zarówno od wewnątrz budynku, jak i od strony elewacji. Lepsze będą okna plastikowe czy aluminiowe? Przekonajmy się!

Okna plastikowe – rozsądny wybór

Okna plastikowe, czyli okna z PCV, to obecnie najczęściej dokonywany wybór, szczególnie wśród klientów, którzy szukają okien do swoich domów. Ogromna popularność okien PCV wynika z tego, że są one idealnym kompromisem między dobrą jakością, trwałością, parametrami izolacyjnymi a niską ceną. Są to bowiem najtańsze okna na rynku.
W parze z ceną idzie przyzwoita jakość. PCV to tworzywo sztuczne cechujące się odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie słońca i wysokich temperatur. Ponadto materiał ten z trudem przewodzi ciepło, a właściwości termoizolacyjne okna jeszcze rosną, gdy w konstrukcji wykorzysta się takie rozwiązania, jak komory powietrzne oraz uszczelki. Jeśli dojdzie do mechanicznego uszkodzenia okna PCV, można podjąć próbę jego naprawy. Ten typ jest też bardzo łatwy do utrzymania w czystości. Wystarczy wilgotna ściereczka. Nie wymaga żadnych zabiegów impregnacyjnych.
Okna PCV mają też swoje wady. Ich żywotność nie jest tak duża, jak w przypadku np. okien aluminiowych. Muszą być wykonane z jasnego tworzywa, bo ciemne kolory podnoszą podatność na odkształcanie pod słońca. To zawęża gamę kolorystyczną i nieco ogranicza możliwości aranżowania wnętrza oraz elewacji. Niemniej, okna plastikowe to rozsądny wybór za rozsądną cenę. Dobrej jakości okna PCV oferuje UniTec.

Okna aluminiowe – niezrównana trwałość

Okna aluminiowe częściej można spotkać w biurowcach czy obiektach użyteczności publicznej niż w domach prywatnych. Są one droższe od plastikowych po pierwsze dlatego, że aluminium jest droższe w pozyskaniu i obróbce, a po drugie dlatego, że okna aluminiowe mają znacznie lepsze parametry wytrzymałościowe.

Aluminium jest metalem stosunkowo lekkim. Nie rdzewieje. Łatwo daje się formować różnymi metodami. To wszystko sprawia, że materiał ten idealnie nadaje się do produkcji okien. Za wadę można uznać to, że aluminium dobrze przewodzi ciepło, więc mogłoby stać się przyczyną schładzania ogrzewanego wnętrza. Problem ten rozwiązano, stosując zaawansowane systemy termoizolacyjne. Dzięki temu można korzystać ze wszystkich zalet aluminium.

Ramy okienne są sztywne, wytrzymałe mechaniczne, a co ważne – dobrze utrzymują ciężar nawet dużych szyb. Tam, gdzie PCV nie dałoby rady utrzymać większej połaci szkła, tam aluminium radzi sobie bez problemu. Dlatego aluminiowe okna znajdziemy m.in. w przeszklonych biurowcach.

Okno z aluminium bardzo trudno jest uszkodzić, za to łatwo utrzymać w czystości. Nie wymaga specjalnej pielęgnacji ani impregnacji. Stanowi inwestycję na lata.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz